W Rogalinie pokazano po konserwacji największy obraz Jana Matejki

W Rogalinie pokazano po konserwacji największy obraz Jana Matejki

30.01. Poznań (PAP) – Największy pod względem rozmiarów obraz autorstwa Jana Matejki "Joanna d′Arc" zaprezentowany został po zakończeniu prac konserwatorskich w sobotę w Galerii Rogalińskiej Pałacu w Rogalinie. Dzieło będzie pokazane publiczności w niedzielę.

Płótno Jana Matejki z 1886 roku przedstawiające triumfalny przejazd Joanny d′Arc z orszakiem królewskim do katedry w Reims w lipcu 1429 roku, na koronację Karola VII na króla Francji, ma wymiary 484 x 973 cm. Renowacja dzieła trwała ponad pół roku.

"Każdy obraz wymaga co jakiś czas zabiegów konserwatorskich polegających przede wszystkim na oczyszczeniu, ewentualnej wymianie werniksu, zabezpieczeniu warstwy malarskiej. Okazją była konieczność usunięcia obrazu podczas remontu galerii w Rogalinie. Był to doskonały moment, by zaopatrzyć płótno w specjalne podobrazie – skonstruowane na potrzeby dzieła – krosna. Wielkie płótna są narażone na zniszczenie ze względu na ich +pracę+ pod wpływem warunków atmosferycznych. Tego rodzaju konstrukcje zabezpieczają je niemal całkowicie" – powiedziała PAP Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

"Obraz powrócił na miejsce na którym jest eksponowany, konserwacja odbywała się w galerii na oczach publiczności. Warstwa malarska była tam odsłaniana fragment po fragmencie i z dniem dzisiejszym konserwacja się kończy. Od niedzieli będzie można oglądać obraz w pełnej okazałości" – powiedziała.

Pieniądze na renowację pochodziły m.in. z przeprowadzanych aukcji internetowych i ze zbiórek. Całkowity koszt wszystkich prac związanych z renowacją dzieła oszacowany został na 330 tys. zł.

"Konserwacja była niezwykle kosztowna. Pierwszym, wielkim wydatkiem były krosna, które kosztowały 70 tys.złotych. Te pieniądze otrzymaliśmy z ministerstwa kultury. Środki na konserwację pozyskiwane były ze zbiórki publicznej, którą prowadziliśmy w Rogalinie i w Poznaniu, ale przede wszystkim dzięki publicznej aukcji przeprowadzonej przez Allegro na prośbę muzeum. Z aukcji uzyskano prawie 53 tys. zł. Brakująca suma przeznaczona na konserwację zostanie pokryta z budżetu muzeum" – powiedziała.

Jak dodała, muzeum chciało pozyskać pieniądze także na wybudowanie ramy dla dzieła, ale nie udało się zebrać wystarczających środków.

Obraz Jana Matejki jest własnością Fundacji im. Raczyńskich, pokazywany jest w Rogalinie niemalże bez przerwy, od momentu zakupienia go przez Edwarda Raczyńskiego w 1897 roku. Obraz opuścił galerię tylko raz, tuż przed wybuchem II wojny światowej: został wyjęty z ram, zwinięty, przewieziony do Poznania do Muzeum Narodowego, gdzie został zamurowany w ścianie.

Odkryty został pod koniec lat 40, na początku lat 50, po konserwacji, pojawił się ponownie w galerii, gdzie wisiał do roku 2008.

"Joanna d′Arc" jest największym pod względem rozmiarów dziełem Matejki. Obraz o wymiarach 484 x 973 cm ma ponad 47 mkw.

Bitwa Pod Grunwaldem, uważana powszechnie za największy obraz artysty liczy 426 x 987 cm, co daje ponad 42 mkw. (PAP)

rpo/ drag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :