W Poznaniu zakończył się 19 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

W Poznaniu zakończył się 19 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

28.6.Poznań (PAP) – Po raz ostatni w starej formule odbył się w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta. Publiczność wzięła udział w blisko 130 festiwalowych wydarzeniach. Festiwal zakończył się w niedzielę.

Jak powiedział w niedzielę PAP dyrektor festiwalu Michał Merczyński, na przebieg tegorocznej Malty duży wpływ miała pogoda: ulewne deszcze zmusiły organizatorów do przesunięcia niektórych punktów programu.

„Mimo tej pogody wszystkie rzeczy, które miały być zaprezentowane zostały pokazane. Może nie odbyły się w takiej ilości jakiej byśmy sobie życzyli, bo np. +Marię de Buenos Aires+ pokazaliśmy tylko raz w pełnej wersji. Jeden ze spektakli +Nowych sytuacji+ również został odwołany z powodu deszczu – tak to jest na festiwalach, które odbywają się w plenerach” – powiedział PAP Merczyński.

Jak dodał, w tym roku po raz ostatni Malta przebiegała w dotychczasowej formule.

„Od przyszłego roku będziemy starali się oprócz tego, co do tej pory prezentowaliśmy w kilku kategoriach artystycznych: teatr/performens, muzyka, taniec, varia i oprócz konkursu Nowe Sytuacje, pokazać także idiom, czyli konkretne zjawisko artystyczne. W przyszłym roku takim idiomem będzie teatr flamandzki. Będzie to taka wartość dodana, czyli kilka bardzo ważnych postaci z teatralnego świata europejskiego” – podkreślił.

Na festiwalu rozstrzygnięto konkurs dla młodych twórców „Nowe Sytuacje”. Zwycięzcą została Orkiestra Kameralna l’Autunno za spektakl „Wędrująca orkiestra: Haydn – część całości”.

Jak powiedział Merczyński, jury uznało, że projekt ten spełnia założenia programowe konkursu, plasując symfoniczne arcydzieło europejskiej klasyki w kontekście miejskim – rozbijając statyczny status orkiestry symfonicznej, czyniąc z niej zjawisko ruchome, poddane prawom przypadku i konstytuujące się na nowo w zderzeni gry solowej i grupowej”.

Zwycięzcy otrzymali 30 tys. zł.

Jak podkreślił dyrektor festiwalu, tegoroczna Malta będzie miała swoje post scriptum: 8 lipca na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach cyklu Malta Presents wystąpi grupa Jane’s Addiction. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :