W piątek ukaże się najnowsza powieść Umberto Eco

W piątek ukaże się najnowsza powieść Umberto Eco

28.10. Rzym (PAP) – W piątek ukaże się we Włoszech najnowsza, bardzo oczekiwana powieść Umberto Eco „Cmentarz w Pradze” ( „Cimitero di Praga”). To kryminał , rozgrywający się w XIX wieku, a jego bohaterami są między innymi agenci służb specjalnych z połowy Europy.

Trzydzieści lat po premierze „Imienia róży” 78-letni pisarz, profesor semiotyki i felietonista oferuje czytelnikom niezwykłą, pełną kryminalnych zagadek i intryg historyczną podróż po starym kontynencie, od tytułowej Pragi po Paryż, Turyn i Palermo.

To opowieść o cynicznym fałszerzu, będącym na usługach wywiadów wielu krajów jednocześnie.

Mistrz powieści porusza w swym politycznym kryminale takie wątki, jak przekazywanie fałszywych informacji i manipulowanie nimi przez władze, niewiarygodność źródeł, gra wywiadów, spiski i zamachy. W zapowiedziach literackich podkreśla się, że Eco udowodni, iż obecna polityka niczym nie różni się od tej sprzed półtora wieku.

W dziele Umberto Eco pojawią się postacie satanistów, opata, który umiera dwa razy, a także wątek sfabrykowanych „Protokołów Mędrców Syjonu”, które były dla Hitlera jedną z inspiracji zagłady Żydów i elementem nazistowskiej propagandy. Eco pisze też o spiskach jezuitów przeciwko masonom i rozgrywkach masonerii.

Z wyjątkiem głównego bohatera wszystkie opisane postacie istniały naprawdę – podkreśla się w przeddzień premiery książki. (PAP)

sw/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :