W piątek premiera „Wesela hrabiego Orgaza” w reż. Jana Klaty

W piątek premiera „Wesela hrabiego Orgaza” w reż. Jana Klaty

09.06. Kraków (PAP) – Jan Klata przeniósł na scenę powieść Romana Jaworskiego "Wesele hrabiego Orgaza". Premiera spektaklu – równie dynamicznego i "szalonego" jak oryginalna proza – odbędzie się w najbliższy piątek w krakowskim Starym Teatrze.

Powieść Jaworskiego (1883-1944) ukazała się w 1925 r. Jej bohaterowie – amerykańscy milionerzy Dawid Yetmeyer i H.W. Havemeyer chcą doprowadzić do przemiany świata pogrążonego po I wojnie światowej w kryzysie. Yetmeyer rzuca wyzwanie Havemeyerowi – proponuje mu rolę w pantomimie "Wesele hrabiego Orgaza" (to nawiązanie do obrazu El Greco "Śmierć hrabiego Orgaza". W powieści jest wiele wątków, postaci, barwny i pełen neologizmów język.

"To literatura niezwykła. Na 300 stronach tekstu mamy dwa miliony pomysłów, tysiące postaci. "Bardzo interesowało nas zachowanie wrażenia tego rodzaju szaleństwa w spektaklu, które miałby widz, gdyby czytał tekst Jaworskiego" – mówił w środę dziennikarzom dramaturg Sebastian Majewski, który wspólnie z Janem Klatą opracował tekst. Jak podkreślił, to dzieło otwarte, które daje odbiorcy możliwość, żeby sam odpowiadał sobie na podsuwane mu tropy. (PAP)

wos/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :