Vaclav Havel otrzymał literacką nagrodę Franza Kafki

Vaclav Havel otrzymał literacką nagrodę Franza Kafki

08.06. Praga (PAP/AP) – Były prezydent Czech Vaclav Havel został we wtorek laureatem prestiżowej nagrody literackiej Franza Kafki. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury z udziałem m.in. słynnego krytyka z Niemiec Marcela Reich-Ranickiego.

Stowarzyszenie Franza Kafki, z siedzibą w Pradze, nagradza tych autorów, którzy "zwracają się do wszystkich czytelników, niezależnie od ich pochodzenia, narodowości i kultury".

Nagroda wręczana jest co roku wraz z sumą 10 tysięcy dolarów. Wśród jej laureatów znaleźli się dotąd m.in. amerykański powieściopisarz Philip Roth oraz nobliści Elfriede Jelinek z Austrii i Harold Pinter z Wielkiej Brytanii.

Począwszy od lat 60. Vaclav Havel opublikował dziesiątki sztuk teatralnych, książek oraz politycznych esejów, które wywoływały rezonans na całym świecie. Literacką aktywność łączył z działalnością polityczną – najpierw jako antykomunistyczny dysydent, a później jako pierwszy niekomunistyczny przywódca Czechosłowacji po tzw. "aksamitnej rewolucji" w 1989 roku. (PAP)

ju/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :