Szef MSZ Belgii potwierdza wsparcie dla muzeum Auschwitz

Szef MSZ Belgii potwierdza wsparcie dla muzeum Auschwitz

07.06. Oświęcim (PAP) – Szef belgijskiej dyplomacji Steven Vanackere podtrzymał w poniedziałek podczas spotkania z dyrekcją Muzeum Auschwitz-Birkenau deklarację o finansowym zaangażowaniu jego kraju w zachowanie autentycznych terenów i obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Poinformował o tym rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt po wizycie belgijskiego polityka w byłym obozie. Dodał zarazem, że ze strony polityka nie padły żadne deklaracje, co do wysokości belgijskiego zaangażowania.

Mensfelt przypomniał, że w sierpniu ubiegłego roku deklarację wsparcia w latach 2010 i 2011 Fundacji Auschwitz-Birkenau, która gromadzi fundusze na konserwację byłego obozu, złożył ówczesny premier Belgii Herman Van Rompuy w liście do premiera Donalda Tuska. "Belgia jest świadoma wagi zachowania tego miejsca pamięci, nie tylko dla belgijskiej społeczności żydowskiej, ale także dla Europy i całej ludzkości" – pisał premier Rompuy.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II – Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II – Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.

W styczniu ubiegłego roku powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk skierował prośbę do wszystkich członków UE, by wspomogli ten fundusz.

Rząd Niemiec zapowiedział już, że pokryje 50 procent funduszu. Drugą część Fundacja stara się zebrać apelując do rządów Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Belgii i Polski. Wsparcie obiecały także: Republika Czeska, Hiszpania, Malta, Norwegia i Portugalia. Pomoc w postaci siedziby dla fundacji zaoferował od razu Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro.

Jarosław Mensfelt dodał, że osoby indywidualne bądź prawne, które chcą wesprzeć tworzenie funduszu wieczystego, mogą dokonać wpłat na konto fundacji w Banku PKO BP. Wpłaty w złotówkach: 14 1020 1042 0000 8102 0210 8868; wpłaty w euro: 21 1020 1042 0000 8802 0210 8884; wpłaty w dolarach amerykańskich: 26 1020 1042 0000 8602 0210 8892. (PAP)

szf/ abe/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :