W Łodzi odsłonięto gwiazdę znanego reżysera filmowego Janusza Morgensterna

W Łodzi odsłonięto gwiazdę znanego reżysera filmowego Janusza Morgensterna

“Jestem bardzo wzruszony. Łódź była dla mnie zawsze niezwykłym miastem. Czułem i czuję się tu wspaniale. Lata studenckie spędzone w Łodzi były najlepszym okresem w moim życiu” – powiedział Morgenstern, odsłaniając swoją gwiazdę. Wspominał też wielogodzinne rozmowy o filmie z przyjaciółmi-artystami w łódzkim Grand Hotelu – miejscu, w sąsiedztwie którego znajduje się obecnie Aleja Gwiazd.

Morgenstern wyjawił, że nosi się z zamiarem wyreżyserowania nowego filmu. Jak powiedział dziennikarzom, chciałby zrealizować go w 2012 r. Nie chciał jednak podawać jeszcze szczegółów dotyczących fabuły planowanego filmu i przewidywanej obsady.

W ceremonii na ul. Piotrkowskiej wzięli udział filmowcy – przyjaciele i uczniowie reżysera, oraz przedstawiciele władz miasta. Obecni byli m.in. dziekan Wydziału Reżyserii w łódzkiej “filmówce”, Filip Bajon, były rektor tej uczelni, Jerzy Woźniak oraz wiceprezydent Łodzi, Agnieszka Nowak.

Bajon nazwał Morgensterna “dobrym człowiekiem”, “nieocenionym przyjacielem”, “znakomitym profesorem” i “wspaniałym artystą”. “Kochany Kubo! Zrobiłeś fantastyczne filmy, które uwielbiam za ich delikatność i za wspaniałą formę” – mówił dziekan reżyserii w “filmówce”. Jak ocenił, obrazy Morgensterna mają wymowę ponadczasową.

Wiceprezydent Nowak dziękowała mistrzowi kina za piękne chwile, które zawdzięcza mu polska publiczność, “za nasze przeżycia, emocje”. (PAP)jp/ ls/ mjp/