W Krakowie rozpoczął się pogrzeb Wisławy Szymborskiej

W Krakowie rozpoczął się pogrzeb Wisławy Szymborskiej

Zgodnie z wolą Wisławy Szymborskiej ceremonia ma świecki charakter. Urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego.

W trakcie uroczystości przewidziano przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W imieniu środowiska literackiego zmarłą pożegna Adam Zagajewski. Będzie też mówił Michał Rusinek, który przez kilkanaście lat był sekretarzem noblistki.

Ceremonię prowadzi aktor Andrzej Seweryn. W momencie składania urny do grobu ma zabrzmieć utwór „Black Coffee” Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła. Wisława Szymborska kochała jazz, a muzycy jazzowi niekiedy akompaniowali jej poezji. „Muzyka jest jednak abstrakcją, tak więc ze swej natury pasuje do poezji, zwłaszcza do wierszy Szymborskiej, która lubiła np. posługiwać się paradoksem; nie była to gra intelektualna, lecz jej sposób na zbliżenie się do zagadek egzystencji” – mówił o Szymborskiej Tomasz Stańko, który zagra w czwartek na wieczorze poświeconym pamięci zmarłej poetki nowy utwór dedykowany Szymborskiej.

Zamiast hejnału w południe z Wieży Mariackiej popłynęła melodia utworu „Nic dwa razy się nie zdarza” napisanego do wiersza Wisławy Szymborskiej, który miała w swoim repertuarze Łucja Prus.(PAP)

rgr/ wos/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :