Od czwartku filmowe Berlinale- polskie akcenty na festiwalu

Od czwartku filmowe Berlinale- polskie akcenty na festiwalu

Podczas specjalnej gali prestiżowym tytułem europejskiej Shooting Star 2012 uhonorowany zostanie młody polski aktor Jakub Gierszał, znany z ról w filmach „Wszystko, co kocham” i „Sala samobójców”.

Obraz Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring”, wspólna produkcja Polski, Francji i Niemiec, z francuską aktorką Juliette Binoche w roli głównej, będzie prezentowany na Berlinale czterokrotnie. 10 lutego pokaz „Sponsoringu” otworzy festiwalową sekcję Panorama. Kolejne projekcje zaplanowano na 11, 12 i 17 lutego.

„Sponsoring” opowiada historię dojrzałej kobiety, która jako obserwator wnika w środowisko paryskich studentek uprawiających seks za pieniądze. Dziennikarka Anna (w jej roli Binoche) wiedzie spokojne życie. Jest inteligentna, elegancka, zamożna. Ma rodzinę – męża i dwóch synów, karierę zawodową w rozkwicie. Jej życie upływa pod znakiem „bon chic bon genre”, czyli: „wszystko w najlepszym guście”.

Wkrótce jednak nudna mieszczańska stabilizacja przestaje Annie wystarczać. Wydarzeniem, które sprawi, że dziennikarka zacznie patrzeć na własne życie i na swoją kobiecość inaczej, stanie się spotkanie z dwiema dziewczynami, które oddają mężczyznom ciała za pieniądze. Anna pozna Charlotte i Alicję podczas prac nad artykułem o prostytucji wśród studentek.

W obsadzie „Sponsoringu”, oprócz Juliette Binoche, są m.in. Joanna Kulig, Krystyna Janda i Andrzej Chyra. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert. Na ekrany kin w Polsce „Sponsoring” trafi 17 lutego.

„Sekret” Przemysława Wojcieszka będzie pokazywany na Berlinale 12, 14, 15 i 19 lutego. Dramat psychologiczny Wojcieszka został zakwalifikowany do sekcji Forum. Przedstawia historię 30-latka występującego jako drag queen w nocnych klubach, który dowiaduje się, że dziadek, któremu zawdzięcza on szczęśliwe dzieciństwo, pod koniec II wojny światowej zamordował żydowską rodzinę. Główne role w „Sekrecie” grają Tomasz Tyndyk i Agnieszka Podsiadlik.

13 lutego na Berlinale odbędzie się ceremonia przyznania tytułów Shooting Star 2012 dziesięciorgu młodym aktorom z różnych krajów Europy. Tytułem tym uhonorowany zostanie m.in. Polak Jakub Gierszał. „Shooting Stars” to program stworzony przez organizację European Film Promotion, jego celem jest promowanie młodych, utalentowanych aktorów europejskich.

Podczas gali Shooting Stars 2012 na Berlinale artystów wyróżnionych tym tytułem witać będą na scenie aktorzy mający już status wielkich gwiazd kina – poinformowano na stronie internetowej poświęconej programowi. Jak przypomniano, w ubiegłych latach młodych artystów wyróżnionych tytułem Shooting Star oklaskiwali m.in. Ralph Fiennes, Gwyneth Paltrow i Cate Blanchett.

Gierszał jest trzecim polskim aktorem, któremu przyznano tytuł Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars były: Agnieszka Grochowska w 2007 r. i Agata Buzek w 2010 r.

Festiwalowi w Berlinie towarzyszyć będą filmowe targi (European Film Market), przyznaczone m.in. dla dystrybutorów z różnych krajów. Podczas targów zaprezentowane zostaną filmy polskie oraz koprodukcje Polski i innych krajów. Będą to m.in.: „W ciemności” Agnieszki Holland, „1920 Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana, „Księstwo” Andrzeja Barańskiego, „Kret” Rafaela Lewandowskiego i „Droga na drugą stronę” Anci Damian.(PAP)

jp/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :