Para prezydencka w Płocku – odznaczenia dla ludzi kultury

Para prezydencka w Płocku – odznaczenia dla ludzi kultury

Para prezydencka spotkała się m.in. z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r.

„My do szkoły” – powiedział Komorowski, witając uczniów oczekujących przed budynkiem szkolnym na przybycie pary prezydenckiej. W krótkiej rozmowie z młodzieżą wspominał swoją pierwszą wizytę w „Małachowiance”, podczas której przewodnikiem po najstarszej polskiej szkole był jej absolwent Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP.

Wcześniej Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili Muzeum Mazowieckie, posiadające najbogatsze w kraju zbiory sztuki Młodej Polski i rzemiosła secesyjnego. „Płock miał odwagę zacząć zbierać kolekcję secesyjną w czasach, kiedy inni secesję wyrzucali na śmietnik. Cieszy to, że dziś jest to tak pięknie wyeksponowane, w tak wspaniałym miejscu, i że widać ciągłość myśli, bo muzeum już zaczyna zbierać art deco” – powiedział dziennikarzom prezydent. „Płock to piękne miasto” – dodał.

W towarzystwie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego para prezydencka podczas wizyty w Muzeum Mazowieckim obejrzała także stałą ekspozycję „X wieków Płocka”, przedstawiającą historię miasta.

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Anna i Bronisław Komorowscy spotkali się z biskupem płockim Piotrem Liberą. Prezydent interesował się historią brązowych drzwi katedralnych, ufundowanych w połowie XII wieku przez biskupa Aleksandra z Malonne, których kopia znajduje się w świątyni od 1981 r. – oryginalne „Drzwi Płockie”, starsze od „Drzwi Gnieźnieńskich”, od XV wieku znajdują się w soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim (Rosja).

Na zakończenie wizyty w Płocku para prezydencka odwiedziła Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego, gdzie wysłuchała koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem tenora Wiesława Ochmana, sopranistki Jeanette Bożałek oraz mezzosopranistki Renaty Dobosz.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe członkom Płockiej Orkiestry Symfonicznej – za zasługi dla rozwoju muzyki i pracownikom Muzeum Mazowieckiego – za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania muzealnictwa.

„To odznaczenia przyznane za wysiłek, za osiągnięcia, za sukcesy, które tworzą dobrą perspektywę dla Płocka i całego Mazowsza” – powiedział podczas uroczystości Komorowski. (PAP)

mb/ eaw/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :