W czwartek premiera „Końca” Warlikowskiego

W czwartek premiera „Końca” Warlikowskiego

27.09. Warszawa (PAP) – „Koniec” – nowe przedstawienie Krzysztofa Warlikowskiego oparte m.in. na „Procesie” Franza Kafki – będzie miało premierę w czwartek w Farat Film Studio w Warszawie.

„Chciałem wejść w człowieka i w jego winę, w to, jak mu ona doskwiera w życiu. Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie paradoksalnie zarażeni przez +Proces+ i przez Franza Kafkę w XX wieku poczuciem winy. On otworzył drzwi do XX-wiecznego egzystencjonalnego strachu, przerażenia życiem” – powiedział Warlikowski w poniedziałek na konferencji prasowej.

„Ta wina nie bierze się z opresji zewnętrznej, tylko jest czymś jak grzech pierworodny w człowieku” – podkreślił.

Warlikowski wykorzystał w przedstawieniu fragmenty „Procesu” Franza Kafki, niezrealizowanego scenariusza filmowego Bernarda Marii Koltesa „Nickel Stuff” i powieści J.M. Coetzeego „Elizabeth Costello”.

„Koniec” to „rozmowa ze mną samym przy użyciu tekstów i pisarzy, którzy mnie najbardziej uruchamiają – powiedział Warlikowski. – Jest to na pewno moja droga. Trudno mi odnaleźć się i wyczerpać jednym tekstem teatralnym”.

W przedstawieniu wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr. Muzykę skomponowali Paweł Mykietyn, Paweł Bombert i Paweł Stankiewicz.

„Koniec” jest koprodukcją Nowego Teatru w Warszawie z Theatre de l’Od,on w Paryżu, La Com,die de Clermont-Ferrand – Sccne Nationale w Clermont-Ferrand, Theatre de la Place w Licge i Hebbel am Ufer w Berlinie. Na początku przyszłego roku przedstawienie zostanie zaprezentowane we Francji (w styczniu w Clermont-Ferrand, w lutym w Paryżu, a w marcu w Liege). (PAP)

mw/ ls/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :