„W ciemności” Holland nominowane do nagrody Critics’ ChoiceMovie Award

„W ciemności” Holland nominowane do nagrody Critics’ ChoiceMovie Award

Tegoroczną listę nominacji do tych nagród ogłosiła organizacja Broadcast Film Critics Association, która zrzesza krytyków filmowych z USA i Kanady.

W kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny „W ciemności” Agnieszki Holland konkuruje m.in. z filmami „Skóra, w której żyję” Pedro Almodovara i „Człowiek z Hawru” Akiego Kaurismakiego.

„W ciemności” (tytuł angielski: „In Darkness”), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.

„Prestiżowe wyróżnienie przyznane +W ciemności+ przez amerykańskich krytyków, poprzedzone pasmem sukcesów filmu na międzynarodowych festiwalach i świetnymi recenzjami, stanowi dla produkcji Holland świetny prognostyk przed zbliżającym się ogłoszeniem nominacji amerykańskiej Akademii Filmowej” – podkreślono w środowym komunikacie dystrybutora. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia, a ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 26 lutego.„W ciemności” to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta stał się bohaterem. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Historię tę w swojej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku” opisała ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger. Jako kilkulatka, przez 14 miesięcy ukrywała się ona razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha.Oprócz Więckiewicza, w obsadzie filmu Holland znaleźli się m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Do kin w Polsce film „W ciemności” trafi 5 stycznia.

Prawa do rozpowszechniania nowego obrazu Agnieszki Holland w Stanach Zjednoczonych nabyła (już w lutym tego roku) firma Sony Pictures Classics, specjalizująca się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych. „Sony Classic to najlepszy możliwy dystrybutor amerykański dla filmu obcojęzycznego. Ma ogromne doświadczenie i wielkie osiągnięcia – i w promowaniu filmów do nagrody, i w wynikach box-office” – zwracała uwagę Holland w lipcowym wywiadzie dla PAP.(PAP)

jp/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :