Prezydent wziął udział w pokazie filmu „80 milionów”

Prezydent wziął udział w pokazie filmu „80 milionów”

Film „80 milionów” Waldemara Krzystka opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, które zostały wypłacone z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Scenariusz jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami. Bohaterowie filmu wzorowani są na działaczach dolnośląskiej Solidarności – Władysławie Frasyniuku, Piotrze Bednarzu, Józefie Piniorze i Stanisławie Huskowskim.

„Cieszę się, że mogę obejrzeć ten film razem z młodzieżą szkolną i moimi przyjaciółmi. Cieszę się, że powstał film o ludziach nie tylko dzielnych, ale też bardzo fajnych, i o tragicznym, ale niesłychanie ciekawym okresie. Co tu dużo gadać: ten okres jest wspaniały także dlatego, że był to czas, kiedy sami byliśmy młodzi” – powiedział przed pokazem Bronisław Komorowski zwracając się do obecnych na sali Józefa Piniora i Stanisława Huskowskiego.

„Chciałbym, żeby z tego wspólnego obejrzenia filmu wynikało jak najwięcej w zakresie wiedzy dla następnego pokolenia o tym trudnym okresie, ale żeby wyniknęło także coś więcej – mianowicie przekonanie, że każdy okres, nawet najtrudniejszy, jest próbą dla ludzi odważnych, kreatywnych, ludzi z pomysłami, z poczuciem odpowiedzialności, a czasami i z poczuciem humoru” – zaznaczył prezydent.

„Dziękuję za to, że film powstał, i życzę całemu następnemu pokoleniu, w tym także moim dzieciom, aby od tej pory czerpały wiedzę o PRL-u nie tylko z filmów Barei, które zawsze stawiały mnie w sytuacji podejrzanego, że w barze mlecznym też jadłem z tej miski przybitej gwoździem do blatu stołu” – żartował Komorowski.

„Ten wspaniały film jest optymistyczny, ponieważ pokazuje, że nawet w najtrudniejszym okresie można wygrywać, zachowywać się przyzwoicie i można żyć niesłychanie ciekawie” – zauważył prezydent.

Podczas specjalnego pokazu w warszawskim kinie Kultura, który odbył się w przededniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, oprócz uczniów warszawskich szkół obecny był także reżyser filmu, producenci Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek oraz aktorzy: Olga Frycz, Maciej Makowski, Krzysztof Czeczot i Piotr Głowacki.(PAP)

jmy/ zig/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :