„W ciemności” Agnieszki Holland wchodzi do kin w Kanadzie

„W ciemności” Agnieszki Holland wchodzi do kin w Kanadzie

Film był już pokazywany w ubiegłym roku w Toronto podczas Toronto International Film Festival, jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Został wówczas bardzo dobrze przyjęty. Obecnie, jako film nominowany do Oskarów, dodatkowo budzi zainteresowanie.

Oficjalnie „W ciemności” zacznie być wyświetlany w Kanadzie w przyszły weekend. Jednak w miniony czwartek, dzień przed premierą amerykańską w Nowym Jorku i Los Angeles, widzów zaproszono na specjalny pokaz w Toronto. Duża sala kina Cineplex Odeon w zachodniej części miasta wypełniona była po brzegi, wiele osób nie dostało się do środka. Zainteresowani czekali też na zapowiedziane spotkanie ze scenarzystą Davidem F. Shannonem. Jednak rozpoczęcie filmu opóźniło się prawie o godzinę – jak tłumaczyła obsługa kina, czekano na faks z Kalifornii potwierdzający zgodę na wyświetlanie.

Najnowszy film Agnieszki Holland ma jeszcze jeden związek z Kanadą. Gdyby scenarzysta nie przeczytał kilka lat temu jednego zdania w torontońskiej gazecie o książce „The Righteous” (Sprawiedliwi) Sir Martina Gilberta, wymieniającej osoby, które pomagały Żydom w czasie drugiej wojny światowej, nie szukałby książki o historii Żydów w kanałach Lwowa. W „The Righteous” pojawiła się bowiem wzmianka o polskim złodzieju ze Lwowa, który ukrył grupę Żydów w kanałach i pracował jako kanalarz. Sir Martin wskazał Shannonowi książkę o tej historii, autorstwa Roberta Marshalla (In the Sewers of Lvov – W kanałach Lwowa). Shannonowi udało się kupić ostatni egzemplarz dostępny na Amazon, tak zafascynowała go historia Leopolda Sochy.

W Toronto w ostatnich miesiącach jest dużo polskich akcentów kulturalnych. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa szopenowska w Royal Ontario Museum i wystawy polskich plakatów filmowych. W kinie TIFF Bell Lightbox odbył się niedawno przegląd filmów Romana Polańskiego, zaś w lutym Konsulat Generalny RP w Toronto zaprasza na przygotowaną przez IPN wystawę zdjęć Fenomen „Solidarności” w prestiżowej Munk School of Global Affairs na Uniwersytecie Toronto.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :