Volker Schloendorff odbierze nagrodę na tegorocznym Plus Camerimage

Volker Schloendorff odbierze nagrodę na tegorocznym Plus Camerimage

22.06. Łódź. (PAP) – Znany niemiecki reżyser Volker Schloendorff otrzyma w tym roku nagrodę za całokształt twórczości podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2009. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 28 listopada – 5 grudnia w Łodzi – poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy Camerimage.

Nagroda ta – według organizatorów imprezy – przyznawana jest reżyserom, którzy realizują swoje filmy z dużą wrażliwością estetyczną i którzy „świadomie dostosowują filmowe środki techniczne i formalne do potrzeb opowiadanej historii tak, aby wywoływała ona w widzu silne emocje”.

W trakcie festiwalu zainaugurowany zostanie także przegląd filmów twórcy słynnego, nagrodzonego m.in. Oscarem i Złotą Palmą „Blaszanego bębenka”. Jest to wspólny projekt organizatorów Plus Camerimage, Goethe-Institut w Warszawie i Filmoteki Narodowej. Retrospektywa filmów Schloendorffa pokazana zostanie

w tym roku także m.in. w Warszawie i Lublinie. Towarzyszyć jej będzie katalog z opisami wszystkich filmów reżysera i tekstami filmoznawczymi.

Jesienią tego roku ukaże się także polskie wydanie autobiografii Volkera Schloendorffa „Światło, cień, ruch. Moje życie i moje filmy” w tłumaczeniu Ryszarda Turczyna. Natomiast Fundacja Tumult – organizator Camerimage – w ramach serii książek o reżyserach przygotowuje album o życiu i twórczości niemieckiego artysty. Do tej pory w tej serii ukazały się albumy o Krzysztofie Kieślowskim, Jerzym Skolimowskim, Alanie Parkerze i Kenie Loachu.

W poprzednich latach nagrodę za całokształt twórczości dla reżysera na Festiwalu Plus Camerimage otrzymali m.in. Roman Polański, Alan Parker, Ken Russell, Wim Wenders i Jiri Menzel.

70-letni Volker Schloendroff (ur. w Wiesbaden) to jeden z najbardziej znanych europejskich reżyserów filmowych. Ma w dorobku m.in. przejmujące dramaty społeczno-polityczne i ekranizacje dzieł literackich. Wypracował własny

styl filmowej narracji, będący połączeniem wzniosłości i groteski, refleksji i wizyjności.

Do jego najbardziej znanych filmów, obok „Blaszanego bębenka” (1979), należą m.in. „Niepokoje wychowanka Toerlessa (1966), „Utracona cześć Katarzyny Blum” (1975), „Fałszerstwo” (1981), „Miłość Swanna” (1984), „Śmierć komiwojażera” (1985), „Homo Faber” (1991), „Król olch (1996)”, „Strajk” (2005) inspirowany biografią Anny Walentynowicz oraz Ulzhan (2007).

Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch oraz aktorzy Charlize Theron, Ralph Fiennes, Val Kilmer, Viggo Mortensen. Podczas ostatniej edycji imprezy akredytowanych było ponad 4 tys. gości, a 350 projekcji filmowych obejrzało ok. 70 tys. widzów. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :