Oryginalne autografy i rękopisy znanych ludzi w Gorzowie

Oryginalne autografy i rękopisy znanych ludzi w Gorzowie

22.06. Gorzów Wielkopolski (PAP) – Unikatowe rękopisy i autografy ludzi ważnych dla historii Polski można podziwiać na wystawie w bibliotece w Gorzowie. Są wśród nich autografy Jana III Sobieskiego, carów Aleksandra I i Mikołaja I, a także Słowackiego, Krasińskiego i Piłsudskiego.

„To oryginały dotąd nie pokazywane publicznie” – zapewnił właściciel kolekcji, Wojciech Lizak ze Szczecina.

Na wystawie otwartej w poniedziałek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie znajdują się rękopisy, listy i autografy znanych Polaków i ludzi związanych z historią naszego kraju. Zbiory należą do rodziny Wojciecha Lizaka – antykwariusza pochodzącego ze Szczecina.

„Po raz pierwszy pokazuję tę kolekcję publicznie. To przegląd wszystkich nazwisk ważnych dla polskiej kultury i nauki. Zrobiłem to, bo nie chcę, by w dobie internetu i e-maili zapomniano o listach, które dawniej służyły za jedyne źródło informacji” – powiedział PAP Lizak.

Jego kolekcja liczy ponad 700 dokumentów. Na wystawie w Gorzowie można zobaczyć ok. 200. Są wśród nich autografy króla Jana III Sobieskiego, pismo kancelaryjne w imieniu królowej Bony Sforzy, dziesięć listów rodziny cesarza Francji Napoleona Bonapartego, korespondencja z okresu Królestwa Kongresowego z autografami carów Aleksandra I i Mikołaja I oraz Mikołaja Nowosilcowa, listy romantycznych wieszczów Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego, a także autografy marszałka Józefa Piłsudskiego i korespondencja obozowa z II wojny światowej.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :