Vernon Reid i James Blood Ulmer na Rawa Blues Festival

Vernon Reid i James Blood Ulmer na Rawa Blues Festival

05.10. Katowice (PAP) – Podobnie jak w 2005 roku, również podczas jubileuszowej 30. edycji Rawa Blues Festival występ Jamesa Blooda Ulmera z jego zespołem i przy udziale Vernona Reida będzie wydarzeniem wieczoru.

Ulmer określany jest mianem najbardziej oryginalnego gitarzysty od czasów Jimiego Hendrixa, a jego free-jazzową mieszaninę improwizacji z ostrymi, poszarpanymi rytmami tanecznymi okrzyknięto najważniejszym krokiem w jazzie po Ornette Colemanie.

Vernon Reid znany jest przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Living Colour. Ponadto wydał kilka albumów solowych, bardzo często udziela się w niezwykle różnorodnych stylistycznie projektach innych muzyków, m.in: Jacka Bruce’a, Billa Frisella, Public Enemy, Rollins Band, Tracy Chapman, DJ’a Logic czy DJ’a Spooky. To właśnie Reid wyprodukował i zagrał na trzech wysoko ocenianych bluesowych albumach Ulmera.

Na tegorocznej edycji festiwalu Rawa Blues ponownie będzie można obejrzeć i posłuchać koncertu Jamesa Blood Ulmera z jego zespołem Memphis Blood oraz Vernona Reida. Artyści w tym składzie wystąpią tylko na Rawie.

„W 2005 było pięknie, bardzo odpowiadała nam ta sala. Myślę, że również publiczności się spodobało, to był wspaniały koncert zarówno dla fanów jak i dla nas” – mówi James Blood Ulmer o poprzednim koncercie w Polsce.

Na wieść, że na 30. edycji zagrają wyselekcjonowane, najlepsze zespoły, które dotychczas wystąpiły na Rawie szczerze odpowiada: „Mam nadzieję że ten wybór był szybki, i zrobimy co w naszej mocy żeby potwierdzić, że był to również wybór słuszny. Ten koncert będzie jeszcze lepszy od pierwszego, jestem bardzo podekscytowany, że zagram drugi raz w Spodku. Będzie naprawdę gorąco!”

Również Vernon Reid bardzo pozytywnie ocenia i katowicki koncert i całą trasę z Ulmerem: „To było pozytywne przeżycie, bardzo udany koncert. Cała ówczesna trasa z Bloodem była dla mnie niesamowitą podróżą. Widać było, że nasza muzyka miała bardzo mocny pozytywny wpływ na polską publiczność.”.

Reid zaznacza że nieczęsto grają z Bloodem koncerty. „W zasadzie bardzo dawno nie graliśmy wspólnie na żywo, występ na Rawie będzie pod tym względem dość wyjątkowy. Planuję nagrywanie kolejnego albumu dla Blooda i bardzo możliwe, że na Rawie zagramy właśnie trochę niepublikowanego materiału przygotowywanego na nową płytę.”

Reid, poza pięknymi kobietami, w Polsce ceni sobie fachowców od sprzętu muzycznego „Mam bardzo dobrych przyjaciół z Polski, a mianowicie facetów z firmy produkującej oprogramowanie – pluginy audio do sprzętu muzycznego. Jestem ich klientem. To na prawdę idealny przykład tego co w Was wspaniałe – doskonali inżynierowie programiści, bardzo inteligentni i do tego z dużym poczuciem humoru!” – opowiada muzyk.

„Bardzo się cieszę, że zagramy w pełnym składzie Memphis Blood. David Burns, Michael Petersen, Avy Dale… to będzie fantastyczne! To pełnozakresowi mistrzowie gatunku. Często jest tak, że kapele bluesowe są bardzo skoncentrowane na gwieździe. Gwiazda jest wspaniała a zespół taki sobie. W Memphis Blood oprócz wybitnego lidera również każdy z muzyków jest marką, to na prawdę 'all star band’, bluesowa orkiestra!” – podsumowuje Reid.

James Blood Ulmer i Vernon Reid zagrają podczas 30. edycji Rawa Blues Festival, 9 października w katowickim Spodku. Festiwal ten to najstarsza impreza bluesowy w Polsce, jedna z najbardziej uznanych w Europie i największa na świecie odbywający się „in-door” (w pomieszczeniu zamkniętym). Bilety w cenie od 50 PLN dostępne są w punktach sprzedaży Ticketpro – www.ticketpro.pl. Więcej informacji o festiwalu w oficjalnym serwisie – www.rawablues.com.(PAP Life)

azu/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :