Włochy: wielka wystawa dzieł van Gogha w Rzymie

Włochy: wielka wystawa dzieł van Gogha w Rzymie

06.10. Rzym (PAP) – Ponad 70 dzieł Vincenta van Gogha będzie można od piątku zobaczyć na wielkiej wystawie w Vittoriano na Placu Weneckim w Rzymie, 22 lata po poprzedniej ekspozycji prac artysty w Wiecznym Mieście.

Wystawa, która będzie otwarta do 6 lutego przyszłego roku w salach budynków wokół Ołtarza Ojczyzny, to drugie wielkie wydarzenie kulturalne we włoskiej stolicy w ostatnich miesiącach, po ekspozycji dzieł Caravaggia w Kwirynale.

Także van Gogh, jak się przypuszcza, przyciągnie rekordową liczbę zwiedzających. Obok jego obrazów wystawionych zostanie około 40 prac jego współczesnych, między innymi Paula Gauguina, Paula Cezanne’a i Camille Pissarro.

Dzieła sprowadzono z muzeów: van Gogha w Amsterdamie i Guggenheima w Nowym Jorku, londyńskiej Tate Gallery, Luwru i galerii w Glasgow. „I właśnie dlatego na czas tej wystawy Vittoriano stanie się muzeum muzeów” – zapowiedział włoski wiceminister kultury Francesco Giro.

Głównym tematem prezentowanych dzieł są związki holenderskiego malarza z nostalgicznymi urokami wsi i pejzaż miejski. Stąd tytuł wystawionej kolekcji: „Vincent van Gogh: wieś ponad czasem i nowoczesne miasto”. Pokazanych zostanie także kilka portretów i dwa autoportrety artysty.

W Rzymie nie będzie jednak słynnych „Słoneczników” – zapowiadają organizatorzy. Podkreślają jednak, że niektóre prace, pochodzące z prywatnych kolekcji, zostaną pokazane po raz pierwszy na wielkiej wystawie.

Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie wystawa będzie otwarta przez cały tydzień do wieczora, a w piątki i soboty aż do godziny 23.30. Bilety kosztować będą 10 euro.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :