Vaclav Havel ukończył kręcenie swego pierwszego filmu

Vaclav Havel ukończył kręcenie swego pierwszego filmu

23.08. Praga (PAP) – Czeski dramaturg i były prezydent Vaclav Havel zakończył w ubiegłym tygodniu kręcenie filmowej adaptacji własnej sztuki „Odejście”, co jest dla niego debiutem reżyserskim w kinematografii – poinformowała agencję CTK rzeczniczka projektu, Uljana Donatova.

„Jest to dla mnie bardzo interesujące i godne uwagi doświadczenie” – oświadczył Havel, cytowany w poniedziałek przez CTK. Jak zaznaczył, bardzo pomogło mu to, że w pracy nad filmem, do którego zdjęcia rozpoczęły 1 lipca, był otoczony najlepszymi fachowcami, jak kamerzysta Jan Malirz i montażysta Jirzi Brożek.

Opublikowane w 2007 roku jako ostatni dotąd dramat Havla „Odejście” to tragikomiczna historia o pożegnaniu się z władzą. Główny bohater, kanclerz Vilem Rieger, musi pogodzić się z opuszczeniem swej rezydencji. Utwór zawiera wątki autobiograficzne. Polska prapremiera „Odejścia” odbyła się w 2008 w warszawskim Teatrze Ateneum.

Odtwórcami głównych ról – Riegera i jego przyjaciółki Ireny – są dobrze znany polskiej publiczności m.in. ze „Szpitala na peryferiach” Josef Abrham oraz żona Havla, Dagmar. Autor stworzył tę postać specjalnie dla niej.

Kameralny dramat nakręcano w zabytkowej willi w Czeskiej Skalicy i w zamku w Ploskovicach, a zdjęć plenerowych ani razu nie zakłóciła niekorzystna aura. „Obawialiśmy się o zdrowie pana prezydenta, ale fantastycznie temu podołał, a wsparła nas także pogoda” – powiedział producent filmu Jaroslav Bouczek. Premiera planowana jest na marzec przyszłego roku.(PAP)

dmi/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :