USA: zmarła rzeźbiarka LouiseBourgeois

USA: zmarła rzeźbiarka LouiseBourgeois

01.06. Nowy Jork (PAP) – Urodzona we Francji amerykańska rzeźbiarka Louise Bourgeois zmarła w poniedziałek w wieku 98 lat – poinformował dyrektor jej studia. Bourgeois była jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej sztuki.

Jako przyczynę zgonu podano atak serca, którego Bourgeois doznała w sobotę w nocy.

Artystka pracowała niemal do ostatnich dni swego życia. Ostatnie dzieła ukończyła w ub. tygodniu.

Bourgeois jeszcze we Francji zajmowała się rysunkiem i malarstwem pozostając pod wpływem kubizmu.Była m. in asystentką Fernada Legera. Dopiero później zajęła się także rzeźbą, w której – jak pisano – "wyrażała najgłębsze uczucia kobiet dotyczące urodzin, seksualności i śmierci".

W roku 1938 przeniosła się do Nowego Jorku ze swoim amerykańskim mężem Robertem Goldwaterem, gdzie powstały jej najbardziej znane dzieła, takie jak gigantyczny pająk z brązu zatytułowany "Matka". Rzeźba eksponowana jest obecnie w paryskim Luwrze.

Artyska zdobyła sławę późno – dopiero kiedy ukończyła 70 lat. Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowało wówczas ekspozycję prezentującą cały jej dorobek.

"To nie jest łatwa wystawa" – pisała krytyk "New York Timesa" Grece Glueck. "Jednak wynagradza widza spotkaniem z artystką, która zagłębia się w swoją psyche wiele ryzykując".

W 1993 r. artystka reprezentowała Stany Zjednoczone na weneckim Biennale Sztuki.

Prace Bourgeois wywarły wielki wpływ na młodych artystów, zwłaszcza amerykańskich. (PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :