UNESCO zawiesza do końca rokuprogramy z powodu braku pieniędzy od USA

UNESCO zawiesza do końca rokuprogramy z powodu braku pieniędzy od USA

USA zawiesiły wpłaty, gdy UNESCO w ostatnim dniu października przyjęła w swoje szeregi Palestyńczyków jako pełnoprawnych członków.

Zawieszenie realizacji programów pozwoli na znalezienie „oszczędności w wysokości 35 mln dolarów”, które wraz z 30 mln dolarów pochodzącymi z funduszu obrotowego pozwolą pokryć tegoroczny deficyt szacowany na 65 mln dolarów – poinformowała dyrektor UNESCO na konferencji w Paryżu.

Oszczędności nie uniemożliwią jednak zorganizowania spotkania Międzyrządowej Komisji Dziedzictwa UNESCO na Bali w dniach 22-29 listopada.

„Sytuacja jest trudna” – przyznała Bokowa.

USA ogłosiły, że zawieszają wpłaty na fundusz UNESCO, gdy organizacja ta przyznała członkostwo Palestyńczykom. To pozbawiło ONZ-owską agencję 22 proc. jej budżetu w roku 2011, czyli ok. 70 mln dolarów, gdyż USA tradycyjnie wpłacają składkę pod koniec roku.

Na lata 2012-2013 UNESCO musi się liczyć z deficytem ok. 143 mln dolarów. Dyrektor generalna organizacji zapowiedziała już posunięcia, które mają zmniejszyć deficyt, w tym utworzenie doraźnych funduszy dla darczyńców instytucjonalnych i indywidualnych lub też wzrost składek od członków organizacji.(PAP)

mmp/ mc/

10172269 10172521 arch.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :