Tusk: w dwa tygodnie decyzja rządu ws. muzeum Piłsudskiego

Tusk: w dwa tygodnie decyzja rządu ws. muzeum Piłsudskiego

„Sulejówek stał się bardzo głębokim i wieloznacznym symbolem polskiej polityki, przede wszystkim polskiej niepodległości i najbardziej dobitną pamiątką po marszałku Józefie Piłsudskim” – powiedział premier, który przed spotkaniem z dziennikarzami zwiedził powstające muzeum oraz spotkał się z rodziną marszałka, m.in. z córką Piłsudskiego Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską.

Muzeum Józefa Piłsudskiego jest w trakcie powstawania. Mieści się w willi Milusin w Sulejówku, w której marszałek mieszkał w latach 20..

W listopadzie 2008 r. – w związku z 90. rocznicą odzyskania niepodległości – minister kultury Bogdan Zdrojewski, w obecności m.in. Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, podpisał akt powołania muzeum.

Premier zapewniał, że mimo opóźnień związanych z problemami budżetowymi, rząd wesprze budowę muzeum. „Trochę nam to czasu musiało zabrać ze względu na konieczne oszczędności, ale dzisiaj możemy powiedzieć, że po tym przesunięciu czasowym jesteśmy o krok od finału. To oznacza, że najpóźniej w ciągu dwóch tygodni Rada Ministrów przyjmie program (w sprawie wieloletniego programu rządowego finansującego budowę muzeum – PAP)” – powiedział Tusk.

Premier zaznaczył, że polska duma narodowa bezwzględnie wymaga, aby muzeum powstało i stało się jednym z najważniejszych miejsc, które pozwolą na edukację młodych ludzi.

Podczas konferencji premier otrzymał dar od córki marszałka z jej dedykacją – książkę „Moje pierwsze boje” Józefa Piłsudskiego. Jak zaznaczył Tusk, będzie ona dla niego dopingiem we wspieraniu budowy muzeum.

„Będziemy dążyć do tego, żeby Muzeum Józefa Piłsudskiego zostało otwarte w 2016 r.” – powiedział PAP wnuk marszałka Piłsudskiego, Krzysztof Józef Jaraczewski, który pełni funkcję dyrektora muzeum. Wyraził także wdzięczność za decyzję premiera o kontynuacji budowy placówki. „To dla nas jest wielkie wydarzenie, ponieważ pracujemy nad tym już 21 lat” – podkreślił Jaraczewski. Dodał, że willa marszałka jak i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym, gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando – tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych, z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.

Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Na początku sierpnia Jaraczewski zaapelował do rządu o pilne decyzje ws. budowy muzeum.

W odpowiedzi resort kultury poinformował, że projekt takiego programu powstał i przewidywał realizację muzeum w okresie czterech lat za 169 mln zł, jednak „z uwagi na zakwestionowanie przez ministra finansów wyżej wymienionych wydatków budżetowych, prace nad dokumentem zostały zawieszone”. Dlatego minister kultury i dziedzictwa narodowego zaproponował „szereg nowych rozwiązań”.

„Wśród nich są między innymi: powrót do pierwotnie ustalonej kwoty programu (117,5 mln zł), skupienie się w roku 2012 na renowacji zabytkowych obiektów Muzeum, na co rząd już zabezpieczył w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. kwotę 10 mln zł oraz przyjęcie określonej sekwencji działań: renowacja istniejących budynków – konkurs na projekt architektoniczny – budowa Muzeum – budowa ekspozycji stałej – wyposażenie nowego budynku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził przekonanie, że uda mu się poprawić dokument z uwzględnieniem wyżej przedstawionych zmian i skierować go do ponownej akceptacji poszczególnych ministrów” – napisano w komunikacie ministerstwa.

Zgodnie z umową, Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa.

Willa Milusin została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.(PAP)

nno/ wkt/ agz/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :