Tablica poświęcona prof. Kołakowskiemu została odsłonięta w Radomiu

Tablica poświęcona prof. Kołakowskiemu została odsłonięta w Radomiu

25.03. Radom (PAP) – Tablica poświęcona prof. Leszkowi Kołakowskiemu została odsłonięta w czwartek w Radomiu. Umieszczono ją na fasadzie kamienicy, w której w dzieciństwie mieszkał filozof. Uroczystość rozpoczęła II Festiwal Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego.

Tablicę odsłoniła córka zmarłego w lipcu ubiegłego roku uczonego, Agnieszka Kołakowska.

Kołakowska podkreśliła, że jej ojciec czuł się bardzo związany z Radomiem. "Był bardzo zaszczycony, kiedy został honorowym obywatelem miasta Radom. Był bardzo szczęśliwy, kiedy tu przyjechał w 2007 roku i został tak bardzo ciepło przez wszystkich przyjęty. Strasznie się cieszę, że mogę tutaj być i odsłonić tę tablicę" – zapewniła.

Leszek Kołakowski – wybitny filozof, publicysta, prozaik, autor satyr i bajek – urodził się 23 października 1927 roku w Radomiu. Zmarł 17 lipca 2009 w Oxfordzie, w wieku 82 lat.

O swoim rodzinnym mieście Kołakowski mawiał: "To mój środek świata. Radom, czyli Kielecczyzna, na co radomiacy trochę się boczą. Ziemia uboga i bogata. Kartofliska, na których żyły polska kultura, polski język. Ziemia Jana Kochanowskiego i Stefana Żeromskiego" – wspominał w rozmowach ze Zbigniewem Mentzlem.

Od 1993 roku Kołakowski był honorowym obywatelem Radomia. Po raz ostatni odwiedził Radom w październiku 2007 r. Miasto zorganizowało dla niego wielką fetę z okazji 80. urodzin.

Specjalnym autobusem oznaczonym symboliczną tabliczką "Radom – Oxford" Kołakowski wraz z żoną odbył sentymentalną podróż po mieście. Odwiedził kamienicę przy ul. Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał jako mały chłopiec. Nie krył radości, kiedy na jego podwórku powitali go mieszkańcy domu i młodzi muzycy z młodzieżowej orkiestry dętej.

Pomysłodawcą ufundowania pamiątkowej tablicy jest radomski artysta plastyk prof. Zbigniew Kamieński.

Odsłonięcie tablicy zainaugurowało II Festiwal Filozofii "Okna". Organizatorem imprezy jest Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu.

Dyrektor placówki Renata Metzger powiedziała PAP, że idea festiwalu poświęconego filozofii zrodziła się w 2007 r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu.

Według szefowej Resursy, impreza ma na celu propagowanie filozofii jako nauki i zarazem sposobu na życie. "Poprzez szereg artystycznych działań w połączeniu z częścią publicystyczno-naukową ma otwierać symboliczne +Okna+ w świadomości jej uczestników – poszerzać horyzonty i kreować twórcze i intelektualne postawy" – podkreśliła Metzger.

W tegorocznych "Oknach" wezmą udział m.in. prof. Maria Dzielska, ks. Henryk Paprocki, prof. Zbigniew Kuderowicz, Agnieszka Kołakowska i Jacek Bocheński.

Dotychczas na festiwalu gościli m.in. prof. Jan Woleński, prof. Tadeusz Bartoś, prof. Mirosław Żelazny i prof. Andrzej Bartczak.

W ramach festiwalu organizowane będą specjalistyczne warsztaty i zajęcia grupowe, skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i studentów. Zaplanowano także otwarcie wystawy prac Jerzego Nowosielskiego, spektakle i recital poezji śpiewanej. Impreza potrwa do soboty.(PAP)

ilp/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :