Szwecja:wręczono Nagrody Nobla

Szwecja:wręczono Nagrody Nobla

10.12. Sztokholm (PAP) – W sztokholmskiej filharmonii tegoroczni laureaci nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali w piątek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. W imieniu noblisty w dziedzinie medycyny nagrodę odebrała jego żona.

Ruth Edwards zastąpiła laureata medycznego nagrody 85-letniego Brytyjczyka Roberta G. Edwardsa, który ze względu na zły stan zdrowia nie mógł przybyć do Sztokholmu.

Pozostałych dziewięciu noblistów: Niemiec Andre Geim i obywatel Rosji i Wielkiej Brytanii Konstantin Novoselov (nagroda z dziedziny fizyki), Richard F. Heck ze Stanów Zjednoczonych oraz Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki z Japonii (chemia), obywatel Peru i Hiszpanii Mario Vargas Llosa (literatura), a także Amerykanie Peter A. Diamond i Dale T. Mortensen oraz Brytyjczyk Christopher A. Pissarides (ekonomia), odebrało nagrody osobiście.

Laureaci po kolei pochodzili na środek sceny i po fanfarach oraz laudacjach odczytywanych przez członków komitetów przyznających Nobla z poszczególnych dziedzin odbierali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody, a także dyplomy wypisywane ręcznie gęsim piórem.

Największe brawa od liczącej 1570 osób publiczności otrzymał tegoroczny laureat Nobla z dziedziny literatury Mario Vargas Llosa.

Po raz pierwszy na scenie, wśród rodziny królewskiej pojawił się książę Daniel, który w czerwcu został mężem księżniczki Wiktorii, następczyni szwedzkiego tronu.

Tradycyjnie scena filharmonii została przyozdobiona kwiatami przywiezionymi do Sztokholmu z włoskiego San Remo, gdzie zmarł i przez pewien czas mieszkał Alfred Nobel. W tym roku było to 23 tysiące róż, orchidei i tulipanów w kolorze czerwonym, wiśniowym i purpurowym.

Oprawą muzyczną stanowiły utwory Glucka, Rossiniego i Prokofiewa. Uroczystość zakończyła się hymnem Szwecji.

Wieczorem nobliści udadzą się na bankiet do ratusza, w którym weźmie udział 1300 gości, w tym w nagrodę 170 studentów.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mw/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :