Szapołowska chce wrócić do Teatru Narodowego – ruszył proces

Szapołowska chce wrócić do Teatru Narodowego – ruszył proces

Dyrektor teatru Jan Englert podtrzymuje decyzję o zwolnieniu.

W środę przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście rozpoczął się cywilny proces w tej sprawie. 9 kwietnia w stołecznym Teatrze Narodowym nie odbył się spektakl „Tango” według Sławomira Mrożka. Powodem była nieobecność Szapołowskiej, która w tym czasie uczestniczyła w emitowanym na żywo muzycznym show w telewizji publicznej. Englert wyszedł na scenę i przepraszał ok. 150 widzów odwołanego przedstawienia.

„Podjęła decyzję taką, że ważniejszy jest dla niej występ w telewizji, co jest w niezgodzie z etyką i regulaminami teatralnymi. A teraz są jasne i oczywiste skutki prawne” – mówił wówczas Englert. Wkrótce potem wręczył Szapołowskiej wypowiedzenie.

„Wielokrotnie rozmawiałam z dyrektorem Englertem o kolizji terminów i prosiłam go, żeby mi pomógł w załatwieniu tej sprawy. Można było zmienić godzinę albo datę spektaklu, czy też ustanowić zastępstwo, były wcześniej takie przypadki” – przekonywała w sądzie Szapołowska. Przywołała też dwa przypadki, gdy dyrekcja odwołała przedstawienia, np. kiedy żona Englerta, aktorka Beata Ścibakówna, występowała w telewizyjnym show „Gwiazdy tańczą na lodzie”; innym razem – jak mówiła powódka – przedstawienie w Teatrze Narodowym odwołano, aby aktorka Dominika Kluźniak mogła wziąć udział w premierze filmu „Jak się pozbyć cellulitu”.

„Zastępstwo to rzecz wyjątkowa, teatr decyduje się na to tylko w wypadkach losowych” – oświadczył Englert, który podkreślał, że nieprzyjście aktora na spektakl to „precedens w skali polskiego teatru”. Według niego, Szapołowska nie występowała do niego na piśmie o zgodę na swój udział w telewizyjnym show „Bitwa na głosy”, a producent programu zrobił to za późno. „Zasadą jest, że na dwa miesiące przed spektaklem nie dokonuje się już żadnych zmian i nie ma od tego wyjątków – nie licząc spraw losowych” – podkreślił.

„Dlatego byłem zdumiony, widząc panią Szapołowską w jury tego programu” – dodał Englert. Mówił, że kilka dni przed tym zdarzeniem wysłał Szapołowskiej SMS o treści „Bądź rozsądna – kolega”. „Odpowiedziała: +Nie licz na mnie, kolego+” – powiedział dyrektor.

Jak mówił, „do samego końca” wierzył, że aktorka jednak przyjdzie do teatru. „Dobrze wiedziała, że inny wybór będzie oznaczał dyscyplinarne konsekwencje” – podkreślił. Ujawnił też, że niektórzy aktorzy z obsady „Tanga” po tym zdarzeniu nie chcieli już grać z Szapołowską i żądali odwołania następnych spektakli. „Ale na to też nie mogłem się zgodzić” – dodał Englert.

Sąd odroczył proces do 18 stycznia, gdy mają zeznawać pierwsi świadkowie.

Szapołowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była aktorką Teatru Narodowego w latach 1977–1984 i 2004–2011. Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną skończyła w 1977 r. Debiutowała w filmie w polsko-jugosłowiańskim obrazie „Zapach ziemi” (1977). Grała epizodyczne role w popularnych serialach „Czterdziestolatku” i w „Lalce”. W latach 80. współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim w jego filmach „Bez końca” (1984) i „Krótkim filmie o miłości” (1988). Zagrała Telimenę w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy (1999), za co nagrodzono ją „Orłem”. Grała także w filmach węgierskich, włoskich i niemieckich.

Englert to aktor teatralny i filmowy, reżyser i profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1964 r. Debiutował w filmie Andrzeja Wajdy „Kanał” (1956). Aktor Teatru Współczesnego (1964–1981), Teatru Polskiego (1981–1994), Teatru Narodowego (od 1997) – od 2003 r. jego dyrektor artystyczny. Był rektorem PWST (1987–1993 i 1996–2002). Członek Rady ds. Kultury przy Prezydencie RP (1992–1993). Do jego najsłynniejszych ról należą kreacje w „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza (1969), „Kolumbach” Janusza Morgensterna (1970), „Perle w koronie” Kutza (1971), „Polskich drogach” Morgensterna (1976), „Lalce” Ryszarda Bera (1977), „Magnacie” Filipa Bajona (1986), „Katyniu” Wajdy (2007). (PAP)

wkt/ abr/ ura/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :