Świat według Houellebecqa – konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Świat według Houellebecqa – konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Mroczne ulice, wino i papierosy, mapy, mury z naniesionymi sprejem wulgaryzmami, skaleczone i pozszywane ciało, wnętrza hipermarketu i tajemnicze kobiety – tak „świat stworzony przez Michela Houellebecqa” wyobrazili sobie uczestniczy zorganizowanego przez W.A.B. konkursu fotograficznego.

„Na konkurs napłynęło 200 zgłoszeń. Prace prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Widać było, że osoby biorące udział w konkursie są zorientowane w temacie, to znaczy na pewno przeczytały powieści Houellebecqa i wiedzą, jakiego typu pisarzem jest. Ze zdjęć wyłania się świat nihilistyczny, +marność nad marnościami+, ponury i depresyjny, ale jednocześnie jest w nim jakaś nadzieja, którą być może zasugerowała najnowsza powieść pisarza +Mapa i terytorium+” – powiedziała PAP Life Agnieszka Słowik z W.A.B.

W środę w warszawskiej Tratorii Rucola wydawnictwo zaprezentowało 40 najciekawszych prac, w tym zdjęcie laureata konkursu – fotografię „Isabelle pije cointreau” Wojciecha Nowaka.

„Kiedyś chciałem sfotografować bliską mi osobę, zabierałem się za to na różne sposoby, próbowałem zrobić coś ładnego i autentycznego. Trudno jest zrobić coś ładnego i autentycznego poza kategorią pejzażową. Po skonfrontowaniu naszych wyobrażeń, wewnętrznych mitów i oczekiwań z codziennym przepływem rzeczywistości puenta może być +niesympatyczna+. To zdjęcie też jest niesympatyczne, no ale trudno… O zdjęciach lepiej nie rozmawiać za dużo, żeby ich nie popsuć. Pewien mój znajomy ma takie powiedzenie +to nie ja taki, to życie takie+. Przypadek Isabelle ładnie opisuje sytuację, w której wszyscy jesteśmy, po prostu warto o tym pamiętać” – powiedział PAP Life Wojciech Nowak.

„Houellebecq ma fajny dystans, mówi się że jest pesymistyczny. Wszystko, co dokładnie opisuje rzeczywistość, jest więc pesymistyczne. Socjologia też jest pesymistyczna. Lubię rzeczy polifoniczne jak książki Houellebecqa. Kiedy się żyje w Polsce, polifoniczne głosy są wyjątkowo miłe dla ucha” – dodał laureat.

Zdjęcia można także oglądać w facebookowej galerii: www.facebook.com/SwiatWedlugHouellebecqa.

„Zainteresowanie konkursem może świadczyć, że Houellebecq jest pisarzem bardzo znanym i cenionym i cieszymy się, że odniósł na polskim rynku taki sukces. Postaramy się pokazać Houellebecqowi te zdjęcia i na pewno sprawi mu to przyjemność” – dodała Agnieszka Słowik.

W skład jury konkursu weszli przedstawiciele Instytutu Francuskiego w Krakowie, wydawnictwa W.A.B. i agencji Open Gate, która pomagała zorganizować wystawę.

Michel Houellebecq (ur. 1958) jest francuskim pisarzem, eseistą, poetą i autorem

piosenek. W 1998 roku odniósł sukces literacki powieścią „Cząstki elementarne”. W tym roku został laureatem literackiej Nagrody Goncourtów. To prestiżowe wyróżnienie zostało mu przyznane za powieść „Mapa i terytorium”. Houellebecq został także laureatem nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór”.(PAP Life)

jmy/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :