Stasys – nowy album o twórczości malarza

Stasys – nowy album o twórczości malarza

Stasys Eidrigevicius, znany głównie, jako Stasys, jest jednym z najbardziej znanych w naszym kraju malarzy. Urodził się na Litwie w polsko-litewskiej rodzinie. Od 1980 r. mieszka w Polsce. Jego prace mają natychmiast rozpoznawalny styl. „Osiągnął to, o czym marzy każdy artysta – stworzył własny świat” – pisał o Stasysie Ryszard Kapuściński.

Sam malarz kiedyś przyznał, że nie mógłby żyć bez sztuki. Ciągle coś tworzy, ma zawsze przy sobie notes, gdzie kilkoma kreskami zapisuje swoje pomysły.

„Stasys Eidrigevicius zaskakuje podwójnie. Jest artystą o bardzo wyrazistej osobowości, którego wyróżnia oryginalny styl. Tak osobisty, że nie do podrobienia. Jego prace są rozpoznawalne od pierwszego spojrzenia. Stasys tworzy świat spójny, metaforycznie mówiący o kondycji człowieka. A jednocześnie jego otwarta, kreacyjna wyobraźnia wydaje się niewyczerpana. Eidrigevicius swobodnie przechodzi z jednej dyscypliny do drugiej i posługuje się różnymi technikami” – pisze w albumie krytyk sztuki Monika Kuc.

Pisząc o wielości i różnorodności artysty wymienia: jest malarzem, grafikiem, autorem ekslibrisów, ilustracji i plakatów, twórcą masek, obiektów i instalacji, performance’ów i teatrów rysowania, autorskich spektakli, fotografii aranżowanej a nawet współtwórcą pełnometrażowego filmu. Większość jego prac można zobaczyć w albumie. (PAP)

dsr/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :