Specjalny przegląd filmowy w 75. urodziny Roberta Redforda

Specjalny przegląd filmowy w 75. urodziny Roberta Redforda

Pokazy rozpoczną się 1 sierpnia. Będą się odbywać w kinie Iluzjon. Filmoteka przypomni najsłynniejsze role Redforda, m.in. w filmach „Żądło”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Pożegnanie z Afryką”.

Robert Redford urodził się 18 sierpnia 1936 r. w Santa Monica w Kalifornii, jako syn księgowego. Pochodzi z rodziny o irlandzkich i szkockich korzeniach. Wychowywał się w Los Angeles. We wczesnej młodości grał w baseball, słynął z niepokornego charakteru, przysparzając wielu kłopotów nauczycielom. Myślał o karierze artysty malarza, wyjechał nawet na jakiś czas do Włoch, by tam uczyć się malarstwa. Wreszcie zdecydował się na studia w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. W 1959 r. zadebiutował na Broadwayu, w spektaklu „Tall Story”. W 1963 r. odniósł spory sukces w sztuce „Boso w parku”.

W kinie pojawił się po raz pierwszy w 1962 r. – zagrał w filmie Denisa Sandersa „War Hunt”. Wcześniej Redforda można było oglądać w telewizji, np. w serialach „Perry Mason” i „Strefa mroku”.

Przełomem w jego aktorskiej karierze stał się film George’a Roya Hilla z 1969 r., „Butch Cassidy i Sundance Kid”. Redford wystąpił tam w duecie z Paulem Newmanem (który później przez wiele lat był jego serdecznym przyjacielem) i zyskał status wielkiej gwiazdy kina.

Kolejne znane filmy z udziałem Redforda to m.in.: „Był tu Willie Boy” (1970, reż. Abraham Polonsky), „Jeremiah Johnson” (1972, reż. Sydney Pollack), „Kandydat” (1972, reż. Michael Ritchie), „Tacy byliśmy” (1973, reż. Sydney Pollack), „Żądło” (1973, reż. George Roy Hill), „Wielki Gatsby” (1974, reż. Jack Clayton), „Trzy dni Kondora” (1975, reż. Sydney Pollack), „Wszyscy ludzie prezydenta” (1976, reż. Alan J. Pakula), „Więzień Brubaker” (1980, reż. Stuart Rosenberg), „Pożegnanie z Afryką” (1985, reż. Sydney Pollack), „Orły Temidy” (1988, reż. Ivan Reitman), „Havana” (1990, reż. Sydney Pollack), „Niemoralna propozycja” (1993, reż. Adrian Lyne), „Ostatni bastion” (2001, reż. Rod Lurie), „Zawód: szpieg” (2001, reż. Tony Scott).

Sukcesy aktorskie nie zadowoliły Roberta Redforda, artysta zajął się również reżyserią – przypominają organizatorzy przeglądu. Filmy, które wyreżyserował Redford to: „Zwykli ludzie” (1980, cztery Oscary, w tym za reżyserię), „Fasolowa wojna w Milagro” (1988), „Rzeka życia” (1992), „Quiz Show” (1994), „Zaklinacz koni” (1998), „Nazywał się Bagger Vance” (2000), „Ukryta strategia” (2007), „The Conspirator” (2010).

W 1981 r. z inicjatywy Redforda powstała w USA fundacja Sundance Institute (w Park City w stanie Utah), która wspiera niezależną produkcję filmową i organizuje coroczne festiwale filmowe.

„W sumie Robert Redford zagrał w 64 filmach, wyreżyserował osiem. Uhonorowany został łącznie 23 nagrodami i 14 nominacjami. W 2002 r. otrzymał honorowego Oscara +dla aktora, reżysera, producenta, twórcy Sundance inspirującego niezależnych, nowatorskich twórców filmowych+” – przypomina Filmoteka Narodowa.

W 1995 r. w rankingu magazynu „Empire” Redford znalazł się na czwartym miejscu na liście 100 najseksowniejszych gwiazd filmowych w historii kina. Sam twierdzi, że bardzo nie lubi, gdy do jego wyglądu przywiązuje się zbyt dużą wagę. „Co to w ogóle za różnica, jak ja wyglądam? Kogo to obchodzi? Najpierw prasa rozpisywała się na temat tego, jaki jestem przystojny. Teraz wszyscy na potęgę liczą moje zmarszczki. Na szczęście mnie samego nigdy nie obchodził mój wygląd” – powiedział w jednym z wywiadów.

Robert Redford był jednym z aktorów, których brano pod uwagę przy obsadzaniu roli Benjamina Braddocka w „Absolwencie” Mike’a Nicholsa (1967, ostatecznie rolę tę otrzymał Dustin Hoffman). Podobno Nichols uznał jednak, że publiczność nie uwierzy, iż ktoś o takim wyglądzie może mieć problemy ze zdobyciem dziewczyny. Redford ma troje dzieci – dwie córki i syna. Jest leworęczny. Działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

„Romantyczny indywidualista walczący o wartości, o których świat zdaje się zapominać” – tak określili Redforda organizatorzy warszawskiego przeglądu.W Iluzjonie zaprezentowane zostaną m.in.: „Żądło”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Butch Cassidy i Sundance Kid”, „Pożegnanie z Afryką”, „Trzy dni Kondora”, „Więzień Brubaker” oraz „Wielki Gatsby”.

Przegląd, organizowany w ramach iluzjonowego cyklu „Aktorskie portrety”, potrwa do 25 sierpnia. Szczegółowe informacje o programie będą dostępne na stronie internetowej filmoteki www.fn.org.pl. (PAP)

jp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :