Sławny artysta Ai Weiwei przesłuchiwany przez chińską policję

Sławny artysta Ai Weiwei przesłuchiwany przez chińską policję

Ai jest przesłuchiwany w związku z podejrzeniami o „przestępstwa gospodarcze” – podała agencja.

To pierwsza wiadomość o losie artysty, o którym słuch zaginął w niedzielę. Został on wtedy zatrzymany na lotnisku w Pekinie, skąd miał odlecieć do Hongkongu. Wcześniej nie uzasadniono zatrzymania Ai.

Asystentka w pekińskim studio artysty poinformowała, że po zatrzymaniu Ai funkcjonariusze policji przeszukali jego pracownię, a jego kolegów wzięto na przesłuchanie – podał wcześniej dziennik „South China Morning Post”.

W ostatnim czasie w Chinach wielu aktywistów, dysydentów i prawników specjalizujących się w obronie praw człowieka zostało zatrzymanych lub nałożono na nich areszt domowy w związku z anonimowymi apelami w internecie, nawołującymi do gromadzenia się co niedzielę w celu żądania zmian politycznych – zauważa agencja Kyodo.

Ai Weiwei to chiński artysta i architekt, współtwórca m.in. narodowego stadionu w Pekinie, zwanego Ptasim Gniazdem. Jest także obrońcą praw człowieka i krytykiem chińskiego reżimu. Prowadził kampanię społeczną, która miała zmusić władze do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku. (PAP)

akl/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :