„Śląsk” szykuje się do występów z Bregoviciem

„Śląsk” szykuje się do występów z Bregoviciem

Pierwsze spotkanie Bregovicia ze „Śląskiem” miało miejsce w katowickim „Spodku” trzy lata temu.

„Taki pomysł wyszedł wówczas od zespołu, który poszukiwał nowych rozwiązań, innego oblicza. Przez parę tygodni żyliśmy jednak w niepewności, czy dojdzie do tego występu. W czerwcu 2008 roku Goran doznał urazu kręgosłupa po upadku z drzewa w ogrodzie swego domu. Na szczęście po zabiegu szybko wrócił do formy i nie musieliśmy odwoływać koncertu” – przypomniał w rozmowie z PAP Life dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Jak zaznaczył, występ przyniósł wiele pochlebnych recenzji. „Bardzo dobrze wpasowaliśmy się w bałkańską muzykę, a i sam Bregović chwalił ten pomysł. Jednak potem do powtórki nie doszło. Dopiero w tym roku z taką inicjatywą wyszła Agencja Makroconcert i została ona przyjęta z radością zarówno przez nas, jak i Gorana” – powiedział Cierniak.

Na scenie wspólnie z urodzonym w Sarajewie artystą wystąpi orkiestra, balet i męski chór zespołu „Śląsk”. Na trzy występy specjalną choreografię przygotowują Słowak Juraj Kubanka i Rosjanin Michaił Zubkow. Intensywne przygotowania do koncertu trwają od dwóch miesięcy i są dużo łatwiejsze – jak ocenił dyrektor zespołu – od tych sprzed trzech lat.

„Teraz jest łatwiej, bo nie startujemy od zera. W 75 procentach powtarzamy to, co było w pierwszym występie, natomiast bardziej skupiamy się na nowych elementach. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego przedsięwzięcia. Pracujemy nad bieżąco. Niedługo święta, a więc pora na kolędowanie. Wybiegamy też w przyszłość – za dwa lata obchodzić będziemy 60-lecie powstania zespołu” – przypomniał Cierniak.

Dotychczas „Śląsk”, mający swą siedzibę w Koszęcinie koło Lublińca, dał ponad 20 tysięcy koncertów w 45 krajach, na których było ok. 25 mln widzów. Natomiast Goran Bregović, syn Serbki i Chorwata, to jeden z najbardziej znanych muzyków regionu bałkańskiego. W Polsce zasłynął w 1999 roku, kiedy to ukazała się płyta „Kayah i Bregović”. Dwa lata później nagrał płytę z Krzysztofem Krawczykiem „Daj mi drugie życie”.

We Wrocławiu „Śląsk” zagra z Bregoviciem 23 listopada, w Warszawie – 24 listopada, a w Gdyni – 25 listopada.(PAP Life)

kali/ zig/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :