Sinfonia Varsovia na francuskim festiwalu La Folle Journee

Sinfonia Varsovia na francuskim festiwalu La Folle Journee

Sinfonia Varsovia uczestniczy w festiwalu od samego początku jego istnienia. W tym roku La Folle Journee odbędzie się po raz 17.

Podczas tegorocznego festiwalu Sinfonia Varsovia wystąpiła już z pięcioma koncertami w regionie Kraj Loary. Orkiestra zagra jeszcze 11 koncertów od 2 do 6 lutego w Nantes w Bretanii. W repertuarze znajdą się kompozycje Franciszka Liszta, Johannesa Brahmsa i Ryszarda Wagnera. Muzycy wystąpią pod batutą dwóch uznanych dyrygentów: George’a Tchitchinadze i Michela Corboza.

La Folle Journee (Szalone Dni Muzyki) to festiwal muzyczny, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Rene Martin – organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques w Nantes.

Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się także do Lizbony (od 2000), Bilbao (od 2002), Tokio (od 2005), Rio de Janeiro (od 2007), japońskich Kanazawy (od 2008), Niigaty i Biwako (od 2010), a od roku ubiegłego – do Warszawy.

„Pomysł na ten festiwal przyszedł mi do głowy po obejrzeniu wraz z moimi dziećmi koncertu U2 na stadionie. Zobaczyłem tam 35 tys. młodych ludzi i pomyślałem: +Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej?+. Z tej konstatacji narodziła się decyzja utworzenia nowego projektu, nowej koncepcji, która pozyska tę właśnie nową publiczność. Tak więc idea festiwalu ma coś z koncertu rockowego – uznanie zabawy, przyjemności i wspólnego przeżywania” – mówił w zeszłym roku w Warszawie Rene Martin.

Bohaterem tegorocznego cyklu La Folle Journee jest Franciszek Liszt, którego 200-lecie urodzin przypada w tym roku. Obok jego utworów podczas festiwalu wykonywane są kompozycje wielu innych kompozytorów, co odzwierciedlać ma tytuł: „Tytani. Od Brahmsa do Straussa”. W programie festiwalowych koncertów znajdują się m.in. utwory Albana Berga, Johannesa Brahmsa, Aleksandra Bruecknera, Franza Liszta, Gustava Mahlera, Johanna Straussa, Richarda Straussa, Richarda Wagnera, Antona Weberna.

Najważniejszym założeniem festiwalu jest zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach muzyki klasycznej szerokim rzeszom społeczeństwa, przy jednoczesnym utrzymaniu prezentacji tej muzyki na najwyższym poziomie, co ma zapewniać zarówno program, jak i dobór uczestniczących artystów.

Koncerty Festiwalu La Folle Journee odbywają się przez kilka dni, od rana do wieczora, jednocześnie w kilku miejscach położoncyh w pobliżu siebie. Każdy koncert trwa około 45 minut i kosztuje kilka, najwyżej kilkanaście euro (w Polsce 5-10 złotych). Dzięki temu koncerty cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród melomanów. Dla wielu spośród gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną.

W ubiegłym roku we wszystkich – oprócz polskiej – edycjach Festiwalu La Folle Journee na świecie (poświęconych Fryderykowi Chopinowi z racji 200-lecia jego urdzoin) uczestniczyło w sumie około 400 tys. osób. Zorganizowano ponad 700 koncertów (281 koncertów w Nantes, 157 w regionie Kraj Loary, 60 w Bilbao, 221 w Japonii, 48 w Brazylii). W Polsce 120 koncertów wysłuchało 26 tys. osób.(PAP)

agz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :