Sfinks z Muzeum Pergamońskiego zwrócony Turcji

Sfinks z Muzeum Pergamońskiego zwrócony Turcji

Miejsce oryginalnej figury lwa z ludzką głową zajęła w Muzeum Pergamońskim jej kopia.

Spór o liczącego 3 tys. lat sfinksa toczył się od 1934 roku, gdy zabytek został wystawiony w Pergamonie. Żadne z państw nie dysponowało dokumentami, które poświadczyłyby, że sfinks jest jego własnością.

Skinks jest jednym z dwóch, które wykopano w 1907 roku w ruinach miasta Hattusas w środkowej Turcji. W 1915 roku oba sfinksy przewieziono do Berlina, by poddać je pracom restauracyjnym. W 1924 roku jedną z figur zwrócono do Stambułu.

W lutym br. turecki minister kultury przedstawił kierującej muzeum fundacji ultimatum: jeśli Niemcy nie oddadzą zabytku, to nie będą mogli prowadzić w Turcji prac archeologicznych. W maju fundacja zgodziła się na odesłanie sfinksa razem z tysiącami innych związanych z kulturą hetycką artefaktów.

Przedstawiciele fundacji podkreślili wówczas, że ich decyzja nie powinna stanowić precedensu dla innych państw ubiegających się o zwrot wystawianych w Pergamonie zabytków. Fundacja odrzuciła w tym roku wniosek Egiptu o zwrócenie słynnego popiersia królowej Nefertiti.

Miasto Hattusas było stolicą starożytnego państwa Hetytów. W 1986 roku znajdujące się tam stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

adp/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :