Serial” 07 zgłoś się” czyli polski James Bond

Serial” 07 zgłoś się” czyli polski James Bond

Ten polski serial kryminalny powstał na przełomie lat 1976 – 1987. Za kanwę scenariusza posłużyły opowiadania kryminalne „Ewa wzywa 07”, wydawane były w latach 1968 – 1989 przez wydawnictwo Iskry.  Z tego co pamiętam nakręcono 21 odcinków. W  każdym odcinków porucznik MO Sławomir Borewicz , noszący tytułowy pseudonim „07” rozwiązuje kolejne śledztwa. W każdym z odcinków rozwiązywał inną sprawę kryminalną.
Pomimo wielu zaprzeczeń twórców serialu , i tak  twierdzono ,że został on nakręcony na zamówienie władz  PRL , aby pozytywnie przedstawić opinii publicznej funkcjonariuszy MO. Ówczesnym władzom marzyło się ,że dzięki porucznikowi Borewiczowi funkcjonariusze MO będą lubiani.
W tamtych czasach porucznik Sławomir Borewicz (główną rolę w serialu zagrał Bronisław Cieślak), to super  bohater. Jest bardzo sprytny i inteligentny, posługuje się językiem angielskim, a jeżeli zajdzie taka konieczność to bez zastanowienia użyje siły .Na pewno fenomen tej postaci wynikał z jej idealności, przecież Borewicz to facet odważny , walczy z tym co niesprawiedliwe, do tego jest porucznikiem milicji, czyli człowiekiem na stanowisku. No i miał ciężkie dzieciństwo (wychował się w domu dziecka). Zdarzało  mu się także  działać na własną rękę. Ja serial ten oglądam do dziś z dużym sentymentem. Może już nie wzdycham widząc porucznika Borewicza na ekranie ale spokojnie mogę stwierdzić ,że widziałam go kilkanaście razy. Myślę że również chętnie ogląda go kolejne pokolenie widzów.  Uważam że nasz Borewicz jest  zdecydowanie lepszy niż angielski James Bond. Nie posiadał może tak luksusowych zegarków ani samochodów jak James ale nie był wcale gorszy, w serialu nosił kurtkę  Wrangler  i używał perfum marki Old Spice’a.  Co w tamtych czasach było luksusem.  No i należy dodać jeszcze jedno – w serialu nie oprze mu się żadna kobieta. A w serialu mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze ówczesne aktorki – Barbarę Brylską i Grażynę Szapołowską.  

Reżyser serialu Krzysztof Szmagier obsadził w roli porucznika Borewicza krakowskiego dziennikarza Bronisława Cieślaka .Ojciec aktora był kolejarzem, matka wychowywała trzech synów : Bronisława, Jacka i Witolda. Aktor ukończył studia etnograficzne na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Później radio zamienił na Krakowski Ośrodek Telewizyjny. W latach 1999 – 2005 aktor był posłem na sejm .Był także rzecznikiem prasowym  SLD. Wydaje mi  się że serial zyskał tak dużą popularność właśnie dzięki odtwórcy głównej roli. Cieślak idealnie „wpasował” się w tę rolę.
Obecnie w jednej ze stacji telewizyjnych znów możemy śledzić przygody porucznika Borewicza. Choć w tym serialu gra detektywa Bronisława Malanowskiego. Pokusiłam się o obejrzenie kilku odcinków i stwierdzam  że ja ciągle widzę w nim odważnego porucznika Sławomira Borewicza, nie wiem tylko czy to dobrze czy źle?

Agnieszka Kowalczyk 2010-05-13

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :