Rushdie odwołał udział w festiwalu literatury w Indiach z powodu protestów

Rushdie odwołał udział w festiwalu literatury w Indiach z powodu protestów

Kolejny, zaplanowany na piątek protest muzułmanów w Dźajpurze odwołano, kiedy media powiadomiły, że angielski prozaik nie przyjedzie do Dźajpuru.

Dyrektor festiwalu William Dalrymple poinformował, że Rushdie wystąpi na wideokonferencji.

Rushdie, którego najsłynniejsze dzieło „Szatańskie wersety” z 1988 roku, zostało uznane za bluźniercze wobec islamu i m.in. zakazane w Indiach, miał przemawiać na inauguracji pięciodniowego Festiwalu Literatury w Dźajpurze. W zeszłym tygodniu organizatorzy usunęli jego nazwisko z programu imprezy. Później przyznali jednak, że jedynie przełożyli jego wystąpienie.

Publikacja „Szatańskich wersetów” wywołała falę protestów na świecie po tym, jak przywódca irański ajatollah Ruhollah Chomeini ogłosił wyrok śmierci (fatwę) na pisarza.

W 1998 rząd Iranu zdystansował się od tego wyroku, dzięki czemu pisarz mógł stopniowo wrócić do życia publicznego. Jednak decyzji władz irańskich sprzeciwiają się islamscy konserwatyści, którzy uważają, że fatwa obowiązuje wiecznie.

Od 1964 roku pisarz ma brytyjskie obywatelstwo. W 2008 r. królowa Elżbieta II przyznała mu tytuł szlachecki. Obecnie Rushdie mieszka w Nowym Jorku. (PAP)

cyk/ ro/

10618070 arch.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :