Rozpoczyna sie festiwal filmów rosyjskich

Rozpoczyna sie festiwal filmów rosyjskich

05.11. Warszawa (PAP) – Nowe kino debiutantów, nagradzane na najważniejszych festiwalach, ale także retrospektywy mistrzów oraz klasykę kina rosyjskiego będzie mogła zobaczyć publiczność podczas rozpoczynającego się w piątek w Warszawie 3. festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

W tym roku festiwalowe pokazy w Warszawie będą odbywać się w dwóch kinach – Kultura i Kinoteka.

Oficjalna gala otwierająca festiwal odbędzie się w czwartek wieczorem, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pokazy warszawskie dla publiczności potrwają od piątku do 15 listopada; od 13 do 26 listopada „Sputnik” odbędzie się ponadto w 26 innych miastach, m.in. w: Krakowie (Kino pod Baranami), Poznaniu (kina Muza i Rialto), Szczecinie (kino Pionier), Katowicach (Centrum Sztuki Filmowej), Nowym Sączu (kino Sokół), Kielcach (kino Moskwa) i Łodzi (kino Polonia).

„Liczba filmów, które pokażemy w tym roku jest imponująca – będzie ich 154. Wśród nich znalazło się 13 filmów konkursowych, sekcja filmów krótkometrażowych, pokazy kronik z Moskwy i Warszawy, wyjątkowe arcydzieła poświęcone II wojnie światowej” – wymieniała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska.

„Cieszy mnie fakt, że możemy pokazać dokumenty poświęcone reżyserowi Andriejowi Tarkowskiemu, których nigdy wcześniej w Polsce nie było” – zaznaczyła.

Przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj zwrócił uwagę, że w tym roku formuła festiwalu po raz pierwszy przewiduje prezentację filmów premierowych, najnowszych, współczesnych, a nie tylko – jak to było w poprzednich edycjach – retrospektywy, filmy z lat 70., 80., 90.

„Cieszy mnie też, że ten festiwal jest odzwierciedleniem festiwalu polskich filmów w Moskwie, do którego stosunek w Rosji jest bardzo przyjazny. (…) Najważniejsze, że festiwale filmowe stoją ponad polityką, są poza nią i służą zacieśnianiu stosunków kulturowych w Polsce” – ocenił Szwydkoj.

Po raz pierwszy w historii „Sputnika” jego partnerem został festiwal „Kinotawr” w Soczi. Podczas „Sputnika” odbędzie się pokaz 20 filmów na 20-lecie Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego „Kinotawr”, czyli pokaz najlepszych, nagrodzonych na „Kinotawrze” produkcji.

W konkursie o Grand Prix festiwalu zmierzą się nowe rosyjskie produkcje – zrealizowane w latach 2008-2009, wśród nich trzy dramaty: „Morfina” Aleksieja Bałabanowa, „Papierowy żołnierz” Aleksieja Germana i „Zakładnik” Aleksieja Uchitela.

W programie festiwalu znajdą się także retrospektywy twórczości trzech reżyserów: Andrieja Tarkowskiego, Wasilija Szukszyna i Karena Szachnazarowa. W ramach retrospektywy Tarkowskiego pokazane zostaną m.in. filmy: „Andriej Rublow” (1966), „Stalker” (1979),

„Nostalgia” (1983) i „Ofiarowanie” (1986); w ramach retrospektywy Szukszyna – m.in. „Pogwarki” (1972) i „Kalina czerwona” (1973); zaś Szachnazarowa – m.in. „Stworzył nas jazz” (1983) i „Miasto Zero” (1988).

Szczegółowe informacje o imprezie znaleźć można na stronie internetowej www.sputnikfestiwal.pl.

Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sieci Kin Studyjnych.(PAP)

agz/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :