Ministrowie kultury i sportu podpisali porozumienie o współpracy

Ministrowie kultury i sportu podpisali porozumienie o współpracy

04.11. Warszawa (PAP) – Promocję piłkarskich mistrzostw Europy poprzez działania kulturalne zakłada porozumienie o współpracy podpisane w środę przez ministrów: kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdana Zdrojewskiego oraz sportu i turystyki – Adama Giersza.

W opinii Giersza, połączenie sportu i turystyki z kulturą to dobry pomysł na wzajemną promocję tych dziedzin. „Dziedzictwo kulturowe, zabytki, imprezy kulturalne to przecież ważne elementy oferty turystycznej, z drugiej strony – kultura także korzysta z turystyki, bo ta ostatnia przynosi konkretne korzyści” – podkreślił minister.

Oba ministerstwa zamierzają zacieśnić współpracę m.in. z okazji przypadającego w 2010 r. Roku Chopinowskiego, ale także w związku z Euro 2012. Jak podkreślił Giersz, obie imprezy przyciągną do Polski tłumy turystów.

„Mamy wspólny interes w rozwijaniu naszej współpracy, promowaniu turystyki poprzez kulturę i na odwrót. (…) Stąd pomysł, by Euro 2012 były obudowane pakietem imprez kulturalnych promujących Polskę” – tłumaczył Giersz.

Zdrojewski podkreślił, że porozumienie ma też na celu poprawę funkcjonowania instytucji kultury, które działają na rzecz dużych zorganizowanych grup odwiedzających Polskę.

„Zrobiliśmy ranking instytucji, które sobie najlepiej poradziły w mijającym roku w tej sferze – niestety na tej liście nie było zbyt wielu placówek, które radzą sobie znakomicie” – przyznał Zdrojewski. Za instytucje, które radzą sobie najlepiej w np. oprowadzaniu grup i organizowaniu im atrakcji kulturalnych, ministerstwo uznało Wawel i Wieliczkę.

„Są w Polsce instytucje, które mają świetnych przewodników, są długo otwarte, dobrze obsługują duże grupy, mają dobre przewodniki. Ciągle są to jednak przypadki nieliczne. Podpisane dziś porozumienie ma pomóc nam zmienić tę sytuację” – zaznaczył Zdrojewski.

W obszarze działań związanych z promowaniem Polski za granicami kraju resorty reprezentować będą Instytut Adama Mickiewicza i Polska Organizacja Turystyczna.(PAP)

agz/ ls/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :