Grass popiera Gdańsk w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Grass popiera Gdańsk w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

03.11. Gdańsk (PAP) – Laureat literackiej Nagrody Nobla Guenter Grass został honorowym ambasadorem Gdańska, który będzie wspierał miasto w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pisarz zgodził się popierać starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku w liście wysłanym z Lubeki do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Chętnie spełnię Pańską prośbę o wejście w skład Honorowego Komitetu wspierającego starania Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, o ile tylko w związku z wiekiem pozwolą mi na to siły. Już sam fakt odbudowy zniszczonego Gdańska był i ciągle jest wyjątkowym osiągnięciem kulturalnym. Od tego czasu napływowe elementy kultury wciąż splatają się w Gdańsku z kulturową tradycją miasta. Gdańsk od swoich początków aż po teraźniejszość jest metropolią o europejskim oddziaływaniu, które zasługuje na uznanie i uwagę” – napisał Grass.

W zakończeniu listu noblista poprosił o przekazanie pozdrowień Lechowi Wałęsie, który przewodniczy honorowemu komitetowi.

W 2016 roku rolę Europejskiej Stolicy Kultury będą pełniły miasta z dwóch krajów: Polski i Hiszpanii. Pierwsza selekcja kandydatów do tego tytułu nastąpi pod koniec 2010 roku. Ubiega się o niego wiele miast polskich i hiszpańskich. Prestiżowy tytuł nadaje Komisja Europejska. Miasto Gdańsk stara się o przyznanie Europejskiej Stolicy Kultury pod hasłem „Wolność kultury, kultura wolności”.

W liście do Adamowicza niemiecki autor podziękował też za „chwytające za serce przyjęcie”, jakie spotkało go podczas ostatniej wizyty w Gdańsku na początku października. Pobyt w rodzinnym mieście związany był z festiwalem „Grassomania – Tożsamość miejsca”, który zorganizowano z okazji 50. rocznicy wydania najsłynniejszej jego powieści „Blaszany bębenek” oraz 30. rocznicy polskiego przekładu tej książki. Noblista zainaugurował też działalność Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz. W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” i „Psie lata”.(PAP)

rop/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :