Francja/ Nagroda Goncourtów dla Marii Ndiaye

Francja/ Nagroda Goncourtów dla Marii Ndiaye

02.11. Paryż (PAP) – 42-letnia pisarka Maria Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów za powieść „Trois femmes puissantes” („Trzy silne kobiety”) – ogłosiło w poniedziałek jury tej najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.

Zgodnie z przewidywaniami większości krytyków Ndiaye zdobyła nagrodę Goncourtów w pierwszej turze głosowania. Jest pierwszą od 11 lat kobietą, która otrzymała tę nagrodę.

Książka Ndiaye, wydana przez oficynę Gallimard, uzyskała w finałowej rozgrywce większą liczbę głosów niż m.in. powieść „La verite sur Marie” Jeana Philippe’a Toussainta i „Les heures souterraines” Delphine de Vigan.

Nagrodzona powieść opowiada historię trzech Afrykanek, które próbują wyzwolić się z uległości wobec bliskich im mężczyzn. Jedna z bohaterek, Norah, jest adwokatką i mieszka we Francji, jednak na wezwanie despotycznego ojca decyduje się powrócić do rodzinnego Senegalu. Inna kobieta, Fanta, porzuca swój kraj, by podążyć do Francji za swoim wybrankiem. Wreszcie trzeci z wątków powieści opowiada najbardziej dramatyczną historię Khadi, pogrążonej w całkowitej samotności i izolacji. Każda z kobiet walczy o to, by zachować godność na przekór ciągłym upokorzeniom, które gotuje im los.Urodzona w 1967 roku we Francji Maria Ndiaye pochodzi z mieszanego francusko-senegalskiego małżeństwa. Wychowana na paryskim przedmieściu, zadebiutowała jako powieściopisarka już w wieku 18 lat.

Do tej pory napisała około 20 powieści. Jeden z utworów, pt. „Rosie Carpe”, został wyróżniony nagrodą Prix Femina w 2001 roku. Recenzenci określają Ndiaye jako feministkę, pisarkę zaangażowaną, która z upodobaniem kreśli portrety kobiet i analizuje stosunki międzyludzkie.

Również w poniedziałek ogłoszono zwycięzcę drugiej ważnej francuskiej nagrody literackiej – nagrody Renaudot. Został nim – także zgodnie z oczekiwaniami – popularny pisarz Frederic Beigbeder za „Un roman francais” („Francuska powieść”), wydaną przez oficynę Grasset. W tej autobiograficznej powieści przywołuje w zmysłowy sposób swoje dzieciństwo spędzone na francuskiej prowincji. Beigbeder zyskał rozgłos w 2000 roku bestsellerową powieścią satyryczną o świecie twórców reklamy – „99 francs” (w Polsce ukazała się pt. „29,99”).

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :