Rozpoczęły się prace przy rewitalizacji EC-1 Wschód

Rozpoczęły się prace przy rewitalizacji EC-1 Wschód

30.06. Łódź (PAP) – Ponad 77 mln zł ma kosztować rozbudowa i rewitalizacja kompleksu budynków należącego do zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód w Łodzi, w którym planowane jest uruchomienie m.in. Centrum Sztuki Filmowej. W środę rozpoczęły się oficjalnie prace przy tej inwestycji.

Obecny na uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział, że na przykładzie tej łódzkiej inwestycji "Polska pokaże, jaki mamy stosunek nie tylko nie do dziedzictwa narodowego (…), ale także do tego przemysłowego z XIX wieku".

Szef resortu zwrócił uwagę, że przez lata, rewitalizacja i i późniejsze wykorzystanie obszarów przemysłowych było niedoceniane i dlatego "są tu największe zaległości". Jego zdaniem, Łódź jest takim miejscem, które ten wizerunek może zmienić. Cieszy go, że w zrewitalizowanych budynkach znajdzie się miejsce na instytucje kulturalne, choć – jak twierdzi – zdaje sobie też sprawę, że ich część przeznaczona musi być na działalność komercyjną.

Rewitalizacja EC-1 Wschód jest elementem projektu "Rewitalizacja EC-1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne". W budynkach EC-1 Wschód planowane jest uruchomienie m.in. Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatru dźwięku, kina czy biblioteki. To tu miałoby też powstać studio filmowe amerykańskiego reżysera filmowego Davida Lyncha. EC-1 Wschód ma być gotowe na koniec września 2012 roku.

Z kolei projekt rewitalizacji EC-1, a także budowa Specjalnej Strefy Sztuki i Camerimage Łódź Center mają być elementami Nowego Centrum Łodzi, które powstać ma na 90-hektarowym rewitalizowanym terenie w środku miasta, w okolicach Dworca Fabrycznego. Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Całość powstać ma do 2015 roku. (PAP)

jaw/ ls/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :