Minister Schauvliege: sztuka flamandzka będzie szerzej obecna w Polsce

Minister Schauvliege: sztuka flamandzka będzie szerzej obecna w Polsce

01.07. Poznań (PAP) – Nawiązanie bliższej i stałej współpracy pomiędzy instytucjami kulturalnymi w Polsce i Flandrii zapowiedziała w czwartek w Poznaniu Joke Schauvliege, flamandzka minister środowiska, natury i kultury.

Flamandowie są motywem przewodnim tegorocznego Malta Festival Poznań, część wydarzeń poświęcona jest teatrowi i tańcowi flamandzkiemu. 15 flamandzkich grup teatralnych prezentuje w Poznaniu 80 przedstawień.

Jak podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej minister Schauvliege, obecność flamandzkich artystów na festiwalu Malta to pierwsza ich tak duża prezentacja za granicą.

"Ta inicjatywa nie pozostaje inicjatywą jednorazową. Chcemy rozpocząć i rozwinąć zorganizowaną współpracę. Te inicjatywy zaczynają przybierać realne kształty: Jan Fabre chciałby wyszkolić kilku polskich tancerzy i wraz z nimi przygotować nowy program. Dziś otwieramy w Poznaniu forum teatralne, w ramach którego przez dwa dni toczyć się będą rozmowy na temat możliwości współpracy i różnic między polskimi i flamandzkimi teatrami" – powiedziała.

Obecny na konferencji minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że ma nadzieję na bliższą współpracę pomiędzy instytucjami kulturalnymi Polski i belgijskiego regionu. "Bardzo się cieszę, że Flandria jest pierwszym regionem, który zmienia Maltę. Przedsięwzięcia z Flandrii są w tym obszarze, w którym my bardzo dobrze kooperujemy w Europie. Teatr flandryjski jest bardzo świeży, wartościowy, zawiera przy tym element, w którym my jesteśmy słabsi: ruch, taniec, choreografia" – mówił Zdrojewski.

Ministrowie otworzyli w czwartek w Poznaniu odbywające się w ramach festiwalu Malta forum teatrologiczne "Polityka wyobraźni / Politics of Imagination". Dwudniowe forum ma być okazją do podjęcia zagadnień dotyczących uwarunkowań estetycznych, historycznych i społecznych w sztuce flamandzkiej i polskiej oraz do omówienia związków i różnic między tradycją i teraźniejszością tych dwóch teatrów.

20. edycja Malta Festival Poznań 2010 potrwa do 3 lipca. (PAP)

rpo/ hes/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :