Rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

Rozpoczął się 33. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

Z tej okazji do stolicy Rosji przyleciał jej reżyser Michael Bay, a także aktorzy – Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Rosie Huntington-Whiteley i John Malkovich.

Uroczystość otwarcia tradycyjnie odbyła się w reprezentacyjnym kinie „Puszkinskij”, w samym sercu Moskwy. Festiwal potrwa do 2 lipca. Łącznie wyświetlonych zostanie ponad 400 filmów.

Jest to jeden z najbardziej prestiżowych – obok Cannes, Wenecji i Berlina – przeglądów kina światowego. W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 17 obrazów z 14 krajów, w tym aż dwa z Polski – „Joannę” Feliksa Falka i „W imieniu diabła” Barbary Sass-Zdort.

Akcja „Joanny” rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Główną bohaterkę filmu gra Urszula Grabowska. Wciela się w kelnerkę, która przygarnia ocaloną z łapanki siedmioletnią dziewczynkę. W 2010 roku dzieło Falka nagrodzono za najlepszą reżyserię i scenariusz na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Natomiast „W imieniu diabła” pokazano podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni. Jest to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami; opowieść o kobietach, które znalazły się na granicy wiary i szaleństwa.

Oprócz „Joanny” i „W imieniu diabła” o statuetkę św. Jerzego będą się ubiegać m.in. „Odchazeni” Vaclava Havla, „American Translation” Pascala Arnolda i Jean-Marca Barra oraz „Chapiteau-show” Siergieja Łobana.

Bodaj największe zainteresowanie mediów towarzyszy filmowi Havla. „Odchazeni” („Odejścia”) to debiut byłego prezydenta Czech jako reżysera filmowego. Jest to tragikomiczna historia o pożegnaniu się z władzą. Scenariusz zawiera wątki autobiograficzne. Obraz prezentować będzie żona Havla – Dagmar, odtwórczyni jednej z głównych ról.

Na czele jury moskiewskiego przeglądu stoi Geraldine Chaplin, a zasiadają w nim m.in. Amos Gitai, Arturo Ripstein i Nikołaj Dostal.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędzie się również konkurs „Perspektywy”. Zakwalifikowano do niego 10 filmów młodych reżyserów-debiutantów. Jury w tej sekcji przewodzi Michael Apted.

Zaplanowano także liczne retrospektywy i pokazy specjalne. W programie „Kącik krótkiego metrażu” zaprezentowane zostanie „Miasto Ruin”, pięciominutowy film przedstawiający przelot w 1945 roku nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą, widzianą z perspektywy pilota siedzącego w samolocie „Liberator”. Będzie to międzynarodowa premiera tego dzieła, zrealizowanego w technice 3D przez zespół historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Zakwalifikowanie filmu +Miasto Ruin+ do programu moskiewskiego festiwalu to dla Muzeum Powstania Warszawskiego niezwykłe wydarzenie, które doceniamy także w wymiarze symbolicznym. Wierzę, że prezentacja filmu uświadomi i przypomni międzynarodowej publiczności ogrom zniszczeń Warszawy pod II wojnie światowej” – oświadczył Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Obraz od swojej premiery 1 sierpnia 2010 roku jest jedną z największych atrakcji Muzeum Powstania Warszawskiego. Do tej pory obejrzało go ok. 280 tys. widzów.

W Moskwie wyświetlone zostaną również dwa inne filmy dokumentalne z Polski – „Deklaracja Nieśmiertelności” Marcina Koszałki i „Kawałek Lata” Marty Minorowicz. Ten pierwszy, to opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności. Natomiast dzieło Minorowicz opowiada historię dziadka i wnuka, którzy osaczeni dziką przyrodą Bieszczad, starają się odbudować łączącą ich więź. Oba dzieła włączono do programu „Wolna myśl”.

Na zakończenie przeglądu pokazany zostanie najnowszy film Johna Maddena – thriller „The Debt”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego (2000).

W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał w Moskwie nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”. Z kolei „Rewers” Borysa Lankosza wygrał konkurs kina autorskiego „Perspektywy”, zorganizowany w ramach festiwalu.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :