Roman Polański został nominowany do Cezara za film “Rzeź”

Roman Polański został nominowany do Cezara za film “Rzeź”

Tegoroczne nominacje francuska akademia ogłosiła w piątek na swej stronie internetowej.

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej wręcza swoje nagrody po raz 37. Tegorocznymi faworytami Francuzów są filmy “Poliss” francuskiej reżyserki Maiwenn, laureat jury ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes (13 nominacji), “L’Exercice de l’État” reżyserowany przez Erica Toledano i Oliviera Nakache (11 nominacji) i “The Artist” Michela Hazanaviciusa (10 nominacji). Honorowego Cezara za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Kate Winslet, która zagrała jedną z głównych postaci w “Rzezi”. Angielska aktorka odbierze nagrodę z rąk Romana Polańskiego.

Ceremonia wręczenia 37. Cezarów odbędzie się 24 lutego w Paryżu. Uroczystość poprowadzi aktor i reżyser Guillaume Canet.

“Rzeź” Polańskiego to adaptacja sztuki “Bóg mordu” francuskiej autorki Yasminy Rezy. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu w Nowym Jorku. W apartamencie spotykają się dwa małżeństwa reprezentujące amerykańską klasę średnią. Pretekstem do spotkania jest bójka między dwoma 10-latkami. Mały Ethan, syn Penelopy i Michaela Longstreetów, stracił dwa zęby, za co odpowiada agresywny Zachary, dziecko Alana i Nancy Cowenów. (PAP)

wni/ ls/