Rok Czesława Miłosza będzie obchodzony na Litwie i w Polscew 2011 roku

Rok Czesława Miłosza będzie obchodzony na Litwie i w Polscew 2011 roku

„Realizowany równolegle na Litwie i w Polsce program zademonstruje, iż nie zważając na różne polityczne okoliczności, nasze kultury mają wiele wspólnego” – powiedział dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, prezentując na konferencji prasowej w Wilnie program obchodów ogłoszonego przez litewski parlament Roku Czesława Miłosza.

W przyszłym roku mija setna rocznica urodzin polskiego poety, prozaika i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku.

Kvietkauskas poinformował, że obchody będą dotyczyły głównie miejscowości, z którymi noblista był związany. „Chcemy, by jak najwięcej osób odwiedziło Szetejnie, gdzie się Miłosz urodził, okolice Kiejdan, a także dwór w Krasnogrudzie, gdzie Miłosz spędzał wakacje w latach szkolnych i uniwersyteckich. Tam właśnie planowane jest spotkanie intelektualistów litewskich i polskich” – poinformował Kvietkauskas.

Mówił też, że „Czesław Miłosz próbował jednoczyć diasporę litewską i polską w USA, apelował o zaprzestanie eskalacji napięcia między Litwinami i Polakami na tle narodowościowym i politycznym”.

Program edukacyjny związany z obchodami Roku Czesława Miłosza obejmuje m.in. spotkania studentów obu krajów. Dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej wyraził nadzieję, że te spotkania i dyskusje przyczynią się do ożywienia dialogu między obu krajami.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :