Rok Chopina – tysiące wydarzeń, entuzjastyczne recenzje

Rok Chopina – tysiące wydarzeń, entuzjastyczne recenzje

W ramach Roku Chopina w Polsce w całym kraju odbyło się ponad 2600 wydarzeń artystycznych (dane z portalu www.chopin2010.pl). Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika natomiast, że na całym świecie odbyło się ponad 3600 wydarzeń, którym towarzyszyła wielomilionowa frekwencja i entuzjastyczne recenzje.

„Muzyka (Chopina – PAP) rozbrzmiewa w tym roku na całym świecie, w rezydencji jego francuskiej kochanki, pod piramidami, nawet w kosmosie. Jednak nigdzie obchody nie mają takiego charakteru pełnego narodowej dumy, jak w Polsce, w kraju urodzin Chopina” – napisał „New York Times”; w „Daily Telegraph” zapewniano: „Muzeum (Fryderyka Chopina w Warszawie-PAP) to magnes przyciągający melomanów i studentów, godny pomnik wielkiego Polaka, bez wątpienia lepszy niż wódka i czekoladki Chopin, które można kupić w strefie bezcłowej na lotnisku”.

„To, co dla mnie było niezwykle istotne w przedsięwzięciach zorganizowanych w Roku Chopina, to fakt, że one nie (…) przeminęły wraz z fantastycznymi wrażeniami, ale pozostał po nich trwały ślad w postaci nagrań, wydań płytowych, (…) filmowych. Rok Chopinowski nie kończy się, choć jego formalny finał odbędzie się jutro. (…) To musi być inwestycja, która przebuduje myślenie o Fryderyku Chopinie, próbuje zbudować solidne podstawy do takiej edukacji artystycznej, w wyniku której Chopin będzie coraz lepiej znany” – mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Zdrojewski dziękował za zaangażowanie m.in. ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu. „Pierwszy raz bowiem zdarzyło się tak, że dyplomaci – bez względu na swoje przygotowanie zawodowe, bez względu na miejsce usytuowania placówki – dokonali prawdziwego cudu. Te (…) tysiące różnego rodzaju przedsięwzięć, które odbywały się na wszystkich możliwych kontynentach, na niezwykle wysokim poziomie, pozostawiło trwały ślad. Z takiej recepcji Fryderyka Chopina oraz – przede wszystkim – Polski, możemy być dziś dumni” – mówił minister.

Jak przypomniał przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemar Dąbrowski w minionym roku dobiegła końca realizacja kluczowych inwestycji prowadzonych w ramach wieloletniego programu rządowego: m.in. budowy Centrum Chopinowskiego, remont i powiększenie Muzeum Fryderyka Chopina, rewaloryzacja parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów, administracji i zaplecza gospodarczego.

„Ten rok mamy już za sobą, ale błędem byłoby uznać, że coś skończyliśmy – tak naprawdę dopiero zaczęliśmy. Ten rodzaj nagromadzonej energii, która jest rezultatem roku 2010, to wielkie zobowiązanie w wymiarze edukacyjnym i współpracy międzynarodowej. Chopin i Rok Chopinowski pozwolił polskiej dyplomacji (…) także na stworzenie infrastruktury kontaktów osobistych (…). To z całą pewnością będzie pracować na przyszłość” – ocenił Dąbrowski.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że Rok Chopinowski przyczynił się do zmiany postrzegania związków Chopina z Warszawą. W roku 2009 tylko 20 proc. warszawiaków wiedziało, że Chopin spędził dzieciństwo oraz dorastał w Warszawie. W 2011 r. badania wskazują, że wie o tym już 33 proc. warszawiaków. „Będziemy kontynuować proces podtrzymywania pamięci o związkach Chopina z Warszawą” – zapewniła Gronkiewicz-Waltz.

Z okazji uroczystego zamknięcia Roku Chopinowskiego, podczas wtorkowego koncertu w Filharmonii Narodowej zostaną wręczone odznaki „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina”. „Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana osobom oraz jednostkom organizacyjnym wyróżniającym się w ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina” – poinformowało PAP Centrum Informacyjne MKiDN. Odznaka jest kopią pracy rzeźbiarskiej „Chopin” autorstwa Jana Nalborczyka.(PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :