Robert Z. podejrzewanyo o kradzież obrazu Moneta aresztowany

Robert Z. podejrzewanyo o kradzież obrazu Moneta aresztowany

14.01. Poznań (PAP) – Sąd Rejonowy w Poznaniu w czwartek aresztował na trzy miesiące Roberta Z., podejrzewanego o kradzież w 2000 roku w Poznaniu obrazu Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”.

„W tej sprawie sąd wziął pod uwagę zarówno grożącą podejrzanemu surową karę, jak i obawę matactwa” – powiedział w czwartek PAP Artur Domański z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

41-letni mężczyzna został zatrzymany we wtorek w Olkuszu (Małopolskie). Policja odnalazła też skradziony dziewięć lat temu obraz. Dzieło było przechowywane w szafie, w domu jego znajomych. Zatrzymanemu postawiono zarzut kradzieży mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury, za co grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Wstępna ekspertyza potwierdziła oryginalność odzyskanego przez policję obrazu.

Mężczyzna przyznał się do winy. W 2000 roku napisał do Muzeum Narodowego w Poznaniu pismo z prośbą o możliwość skopiowania innego dzieła z zasobów muzeum. I dzięki temu mógł – nie budząc podejrzeń – przebywać w Muzeum przez kilka godzin.

„We wrześniu 2000 roku podczas jednej z wizyt przebywał w muzeum kilka godzin i przez te kilka godzin sukcesywnie ten obraz wycinał. W pewnym momencie schował obraz i podłożył w miejsce oryginału falsyfikat” – powiedziała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur Prus. Prokuratura wyjaśnia, kto i kiedy namalował falsyfikat.(PAP)

rpo/ lic/ abr/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :