Robert Plant, Erykah Badu i Joe Cocker zagrają w sierpniu wWarszawie

Robert Plant, Erykah Badu i Joe Cocker zagrają w sierpniu wWarszawie

Sierpień „otworzy” muzycznie Robert Plant, który wystąpi we wtorek, 2 sierpnia na warszawskim Torwarze. Plant największe sukcesy odnosił jako frontman grającego w latach 70., angielskiego zespołu Led Zeppelin, który stworzył podwaliny muzyki heavymetalowej. Po rozpadzie grupy, w roku 1980, Plant pozostał czynny muzycznie: występował solo i włączał się w działalność kilku zespołów. W roku 2007 nagrał z wokalistką Alison Krauss album „The Raising Sand”, który dwa lata później nagrodzony został pięcioma nagrodami Grammy.

Podczas wtorkowego koncertu, Plantowi towarzyszył na scenie będzie zespół Band of Joy. Właśnie w tej grupie na początku lat 60. pierwsze muzyczne kroki stawiali Plant i John Bonham. Dziś jednak, z pierwszego składu pozostał tylko Plant i nazwa grupy. Skład Band of Joy zmieniał się, grupa kilka razy zawieszała działalność, by później wrócić do grania. Ostatnio zespół reaktywował się w roku 2010. Od tego momentu gra pod nazwą Robert Plant and the Band of Joy. W obecnym składzie znajdują się: wokalistka Patty Griffin, gitarzysta i wokalista Buddy Miller, multiinstrumentalista i wokalista Darrell Scott, grający na gitarze basowej Byron House i perkusista Marco Giovino. W swojej dyskografii, odnowiona grupa „Band of Joy” ma jeden album, nagrany w 2010 r. „Band of Joy”. Magazyn muzyczny „Rolling Stone” określił album, jako „słodki, elegancki folk, który niezmiennie kołysze jak wrota szatana”.

W sobotę, 6 sierpnia, w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego wystąpi Erykah Badu. 40-letnia, urodzona w Dallas, wokalistka wykonuje muzykę z pogranicza rythm and bluesa (r’n’b) i soulu. Jej debiutancki album, wydany w 1997 r. „Baduizm” został sprzedany na całym świecie w nakładzie 3 milionów egzemplarzy, a artystce przyniósł dwie nagrody Grammy. W ciągu swojej kariery muzycznej współpracowała z artystami z kręgu rapu, soulu i r’n’b. Piosenki nagrywali z nią m.in. Busta Rymes, Outkast, Mos Def, czy Macy Gray. W Polsce wystąpiła dotychczas trzy razy: w roku 2003 i 2006 w Warszawie, a w roku 2008 dała koncert na gdyńskim festiwalu Open’er. Najnowszy, siódmy studyjny album artystki („New Amerykanh Part Three”) ma się ukazać w tym roku. Przed wokalistką wystąpią DJ Envee i Natalia Przybysz, która o Badu mówi jako o swoim „źródle inspiracji”.

Cztery dni po koncercie Badu, 10 sierpnia, w Sali Kongresowej zaśpiewa Joe Cocker. Urodzony w 1944 r. w Wielkiej Brytanii piosenkarz rozpoczął karierę muzyczną w wieku 15 lat, w zespole swojego brata – Victora. W roku 1969 wystąpił na festiwalu w Woodstock. W 2009 r. zaśpiewał na nim ponownie, a okazją była 30. rocznica pierwszego festiwalu w Woodstock. Cocker bywa nazywany przez krytyków muzycznych „królem coverów”, gdyż jego największe przeboje to właśnie inaczej zaaranżowane wersje piosenek innych wykonawców. Należą do nich „With a Little Help for my Friends” z repertuaru The Beatles, czy “Unchain my Heart” autorstwa Raya Charles’a. Cocker jest też jednak samodzielnym autorem i kompozytorem: nagrał i wylansował takie przeboje, jak „You Are So Beautiful”, „When the Night Comes” i „N’oubliez Jamais”. Ze względu na charakterystyczny barwę, głos wokalisty bywa określany jako „najpiękniejsza chrypa świata”. W ciągu swojej kariery wydał ponad 20 albumów studyjnych, kilkakrotnie gościł w Polsce, ostatnio w roku 2010. Na dzień przed koncertem warszawskim Cocker zagra w poznańskiej Hali Arena.

We wtorek, 16 sierpnia, odbędzie się druga odsłona festiwalu „Rock in Summer”. Podczas koncertu w Parku Sowińskiego wystąpi grupa Deftones. Założony w 1988 r. w Kalifornii zespół wykonuje muzykę z szeroko pojętego gatunku metal. W czasie swojego istnienia, grupa nagrała sześć albumów. Ostatni, wydany w 2010 r. „Diamond Eyes”, nagrany został z nowym basistą – Sergio Vegą. Poprzedni, Chi Cheng, od trzech lat znajduje się w stanie śpiączki. Jej powodem są ciężkie obrażenia, jakich muzyk doznał w wypadku samochodowym. Wokalista grupy, Chino Moreno pojawiał się gościnnie na albumach wielu zespołów, m.in. Soulfly, Sepultury czy Korna. Jest także wokalistą w swoim drugim zespole – Team Sleep.

Supportem do koncertu Deftones mają być warszawski post-rockowy zespół Tides from Nebula, oraz norweska grupa Kvelertak.(PAP)

maz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :