Reżyserka filmowa Jane Campion przyjedzie w kwietniu do Polski

Reżyserka filmowa Jane Campion przyjedzie w kwietniu do Polski

26.03. Warszawa (PAP) – Znana reżyserka Jane Campion przyjedzie 21 kwietnia do Krakowa na polską premierę swojego filmu "Jaśniejsza od gwiazd". To rozgrywająca się w XIX w. opowieść o romansie Johna Keatsa i 18-letniej dziewczyny, przerwanym przez przedwczesną śmierć angielskiego poety.

Premiera odbędzie się podczas krakowskiego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera (16-24 kwietnia) – poinformował w piątek PAP polski dystrybutor "Jaśniejszej od gwiazd" ("Bright Star"). Na ekrany kin w całej Polsce najnowszy film Campion trafi 14 maja.

John Keats, jeden z głównych przedstawicieli angielskiego romantyzmu, autor poematów na motywach antycznych i średniowiecznych, ód, sonetów i ballad, żył w latach 1795-1821. Akcja filmu obejmuje trzy ostatnie lata życia poety. W 1818 r. 23-letni Keats poznaje 18-letnią Fanny Brawne, dziewczynę olśniewająco piękną i ciekawą świata.

Powściągliwa matka Fanny dołożyła wszelkich starań, by córka wyrosła na rozważną i dobrze wychowaną pannę. Każdy dzień Fanny wypełniony jest zajęciami takimi jak szydełkowanie czy długie spacery w towarzystwie przyzwoitki. Kiedy Fanny zakochuje się w młodym poecie, przechodzi przemianę – zrzuca gorset konwenansów i łamie panujące zasady obyczajowe.

Campion wyreżyserowała ten film na podstawie własnego scenariusza. Obraz był nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii najlepsze kostiumy. Jest wspólną produkcją Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.

Johna Keatsa zagrał Ben Whishaw, znany polskiej publiczności z głównej roli w filmie "Pachnidło" (2006). W rolę Fanny wcieliła się Abbie Cornish, która wcześniej wystąpiła m.in. w filmie "Elisabeth. Złoty wiek" (2007).

Jane Campion, urodzona w 1954 r. w Wellington w Nowej Zelandii, ma w dorobku m.in. głośny dramat "Fortepian" z 1993 r., nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i Oscarem za scenariusz (statuetka dla Campion).(PAP)

jp/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :