Resort kultury dofinansował 248 festiwali artystycznych w 2010 r.

Resort kultury dofinansował 248 festiwali artystycznych w 2010 r.

Podstawowym narzędziem resortu kultury służącym wspieraniu festiwal artystycznych w Polsce są dotacje celowe udzielane w ramach programów ministra kultury.

Szczególną rolę odgrywa program „Wydarzenia artystyczne”, ktory w roku 2010 podzielony był na sześć priorytetów tematycznych. Festiwale artystyczne były wspierane w ramach pięciu z nich: Muzyka, Teatr i taniec, Sztuki wizualne, Literatura oraz Film. Festiwale były też dotowane przez MKiDN w ramach specjalnego programu „Chopin 2010-Promesa”, ogłoszonego w związku z obchodami 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

W mniejszym wymiarze dotacji dla festiwal artystycznych udzielano też za pośrednictwem innych programów jak m.in. „Dziedzictwo kulturowe” czy priorytet „Sztuka ludowa”.

Sekretarz stanu w ministerstwie kultury Piotr Żuchowski zwrócił w środę uwagę, że jeżeli jakieś festiwalowe wydarzenia nie znajdują się w sferze finansowania centralnego w postaci programów operacyjnych ministra kultury to „wiele z nich realnie jest zagrożonych”.

W jego opinii resort musi jednak rozgraniczać przy rozdzielaniu środków „co jest w tej chwili kulturą, a co rozrywką”. „Takie wartościujące pytanie musimy zadawać. (…) Ja jestem w tej sprawie dość ortodoksyjny i uważam, że resort kultury w sposób szczególny powinien pilnować tego, co jednoznacznie jest kulturą” – mówił Żuchowski.

Wśród dofinansowanych przez resort festiwali znalazły się takie, które dotowano kwotami mniejszymi niż 3 tys. zł („Słowo-opowieść-opowiadacz-spotkania z literaturą” Biblioteki Publicznej w Stęszewie) oraz największe festiwale muzyczne i teatralne, które otrzymywały dotacje powyżej 1 mln zł (Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień”).

W minionym roku na pierwszym miejscu pod względem wysokości dofinansowania znalazły się festiwale muzyczne – było ich 106, a dofinansowanie przekroczyło 17 mln 400 tys. zł. 70 festiwali teatralnych i tańca dofinansowano kwotą ponad 9 mln 260 tys. zł. 17 festiwali filmowych za kwotę 2 mln 980 tys. zł.

Resort dofinansował również 13 festiwali sztuki współczesnej (ponad 2 mln zł), 14 innych festiwal związanych m.in. z twórczością ludową (ponad 1 mln 290 tys. zł) oraz 28 festiwali literackich (ponad 780 tys. zł). (PAP)

agz/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :