Recital chopinowski Krzysztofa Jabłońskiego w Wenecji

Recital chopinowski Krzysztofa Jabłońskiego w Wenecji

Zdobywca III nagrody na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1985 roku zaprezentował w Wenecji 24 preludia, balladę i sonaty, a po gromkiej owacji bisował, grając poloneza i walca.

Publiczność żywiołowo reagowała na występ polskiego pianisty. Na widowi zasiedli między innymi przedstawiciele władz Wenecji i tamtejszego świata kultury.

Krzysztof Jabłoński, który specjalnie przyjechał, by zagrać w La Fenice, przyznał, że był zaskoczony znakomitą także dla pianistów akustyką w tym teatrze operowym.

Jego koncert w tak niezwykłym miejscu, jakim jest zbudowany w XVIII wieku piękny teatr był jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora w Italii.

Krzysztof Jabłoński dołączył do Krystiana Zimermana, Maurizio Polliniego i Rafała Blechacza, którzy wystąpili w ostatnich miesiącach w Rzymie i Mediolanie, między innymi z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiecznym Mieście.

Recital Jabłońskiego zorganizował konsulat generalny RP z Mediolanu oraz włosko-polskie stowarzyszenie kulturalne z regionu Wenecja Euganejska.

Obchody Roku Chopinowskiego we Włoszech zamknie kolejne ważne wydarzenie: w sobotę 18 grudnia w Aula Magna rzymskiego uniwersytetu La Sapienza wystąpi Julianna Awdiejewa, która w październiku wygrała warszawski Konkurs Chopinowski. (PAP)

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :