Niemcy przekażą 60 mln euro na muzeum Auschwitz

Niemcy przekażą 60 mln euro na muzeum Auschwitz

Kraje związkowe Niemiec oraz rząd federalny przekażą fundacji po 30 mln euro. W środę przedstawiciele landów i władz federacji podpisali porozumienie w tej sprawie.

„Poprzez udział w Fundacji Auschwitz-Birkenau Niemcy uznają swą historyczną odpowiedzialność za podtrzymywanie i przekazywanie następnym pokoleniom pamięci o holokauście” – oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w opublikowanym w środę komunikacie.

Dodał, że dawny hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau jest „synonimem zbrodni narodowego socjalizmu”. „Istniejące współcześnie muzeum przypomina o tych zbrodniach. Naszym obowiązkiem oraz potrzebą jest wspieranie fundacji, która zapewnia, że muzeum to będzie w przyszłości miejscem pamięci, informacji i nauczania” – dodał Westerwelle.

Fundację Auschwitz-Birkenau powołano w styczniu 2009 roku z inicjatywy m.in. pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia Auschwitz.

Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów. Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacowane są na ok. 120 mln euro.

Anna Widzyk (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :